Πέρασε και από την Κολωνία το τρένο της Χοφενχάιμ

Η Χοφενχάιμ έκανε την ανατροπή στην έδρα της Κολωνίας (2-1)

Συνεχίζει να μαζεύει… τρίποντα η Χοφενχάιμ που μέσα σε ένα ημίχρονο «τούμπαρε» το ματς στην έδρα της Κολωνίας, 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Σε αντίθεση με το γεμάτο όρεξη ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι «τράγοι» μπήκαν πιο συντηρητικά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με όπλο την υπομονή βολεύτηκαν με τις αντεπιθέσεις και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Κόρντομπα έξω από την περιοχή στο 34'. Το ημίχρονο έκλεισε με την Κολωνία να πηγαίνει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, όμως η Χοφενχάιμ απάντησε με το ξεκίνημα στο δεύτερο ύστερα από κοντινή προβολή του Ανταμιάν (48').

Με το 1-1 στον πίνακα του γηπέδου, τα λεπτά κυλούσαν, χωρίς καμία από τις δύο πλευρές να δείχνει διατεθειμένη να ρισκάρει. Η Κολωνία, έχοντας και την ώθηση από τις κερκίδες, έδειξε να έχει περισσότερη διάθεση να πάρει την μπάλα στα πόδια της και να πιέσει ωστόσο δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ και στο φινάλε έγινε η ζημιά. Ο ρέφερι με την βοήθεια του VAR έδειξε την άσπρη βούλα για την Χοφενχάιμ και ο Λοκάντια με εκτέλεση πέναλτι στο 90+8’ χάρισε την πέμπτη σερί νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, η Χόφενχαϊμ έφτασε τους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην 2η θέση. Στον αντίποδα, η Κολωνία έμεινε στην προτελευταία θέση με 7.