Πέρασε από την Φρανκφούρτη και… προσπέρασε την Άιντραχτ η Ουνιόν

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ηττήθηκε από την Ουνιόν Βερολίνου με 2-1 στην «Κόμερτσμπανκ Αρένα», στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Αποτέλεσμα που επέτρεψε στους νικητές να προσπεράσουν τους ηττημένους κατά έναν βαθμό…

Το πρώτο ημίχρονο είχε κακό θέαμα και μοιραία καθόλου σκορ, αφού… πολύ λίγα πράγματα συνέβησαν μπροστά και από τις δύο εστίες. Οι «αετοί» ήταν δυσλειτουργικοί στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν σωστά τους χώρους, παρότι κι αυτοί δεν… έθελξαν στα επιθετικά τους καθήκοντα.

Η καλύτερη στιγμή ήταν για την Ουνιόν και καταγράφηκε στο 16ο λεπτό, με το σουτ του Άντερσον να σταματάει στο δοκάρι, αλλά ήταν ως μη γενόμενη αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Σουηδός επιθετικός ήταν οφσάιντ.

Ωστόσο, ο Άντερσον κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, για πρώτη φορά μετά την 14η αγωνιστική, νωρίς νωρίς στην επανάληψη, όταν από λάθος συνεννόηση των Άμπραχαμ και Ντουρμ ο Λεντς σέντραρε με τον Τραπ εκτός εστίας για τον συμπαίκτη του που σκόραρε σε κενή εστία, στο 49’!

Η Άιντραχτ προσπάθησε να ισοφαρίσει, με τον Σούμποτιτς όμως να μπλοκάρει το σουτ του Τσάντλερ πέντε λεπτά μετά, ενώ η κεφαλιά του Τσάντλερ -που υποδείχθηκε και οφσάιντ τελικά- στο 63ο λεπτό πέρασε άουτ.

Κι αφού δεν έγινε το 1-1, ήρθε το 0-2 για τους Βερολινέζους… Με τον Ίνγκβαρτσεν να σεντράρει από αριστερά, τον Τραπ να διώχνει ασταθώς, προ του Άντερσον, αλλά τον Εντικά να βρίσκει τη μπάλα όσο πρέπει για να την στείλει στο βάθος της εστίας της ομάδας του, στο 67’!

Οι γηπεδούχοι έχασαν στο… καπάκι την μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, με τον Γκίκιεβιτς να νικάει τον Πασιένσια στο τετ α τετ, αλλά βρήκαν το πολυπόθητο γκολ έστω και από… πόδια αντιπάλου. Καθώς από το «τακουνάκι» του Σίλβα η μπάλα βρήκε στον Χίμπνερ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Γκίκιεβιτς, στο 79ο λεπτό…

Η Ουνιόν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 στο 85’, με τον Πρέμελ να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Τραπ να «απογειώνεται» για να διώξει, η Άιντραχτ έφτασε… μια ανάσα από το 2-2 δύο λεπτά μετά, με τον Γκίκιεβιτς να αποκρούει πρώτα το σουτ του Καμάντα και μετά την κεφαλιά του Πασιένσια, αλλά το 1-2 δεν άλλαξε.