Πεντάρα της Ντόρτμουντ με «όργια» Χάαλαντ!

Σόου του Νορβηγού με τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο

To πρωί πήρε το βραβείο του «Golden Boy» της σεζόν και το βράδυ διέλυσε μόνος του τη Χέρτα. Ο λόγος για τον Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ, ο οποίος πέτυχε καρέ κόντρα στη Χέρτα και οδήγησε την Ντόρτμουντ σε μεγάλη νίκη με 5-2 και μάλιστα με ανατροπή. Στον ένα βαθμό πλησίασαν οι Βεστφαλοί από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Ιστορική συμμετοχή για τον Μουκοκό.

Στο 6ο λεπτό το σουτ του Γκεντουζί πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 16’ το σουτ του Χάαλαντ από το πέναλτι, κόντραρε σε αμυντικό της Χέρτα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ρόις έκανε το γύρισμα αλλά ο Σβολόβ είπε όχι.

Τελικά στο 30ο λεπτό ο Κούνια με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 1-0 για τη Χέρτα.

Οι Βεστφαλοί έκρυψαν την μπάλα στο 47ο λεπτό, ο Τσαν σέντραρε από δεξιά και ο Χάαλαντ με πλασέ σε κενό τέρμα, έκανε το 1-1.

Στο 49’ ο Μπίρκι έσωσε μετά από σουτ του Πέκαρικ και στην κόντρα ο Μπραντ έβγαλε μαγική κάθετη στον Χάαλαντ που με σουτ από αριστερά έκανε το 1-2.

Στο 52ο λεπτό ο Πέκαρικ έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά αλλά στο 63’ μετά από λάθος ρου Πλάτενχαρντ, ο Χάαλαντ έκλεψε κι έφυγε στην κόντρα, απέφυγε και τον Σβολόβ και πλάσαρε για το 1-3.

Και στο 70’ ο Μενιέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκερέιρο με κοντινή προβολή έγραψε το 1-4 και στο 78΄ο Ακανζί έκανε πέναλτι στον Γκεντουζί και ο Κούνια το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-4.

Όμως με τη σέντρα, ο Χάαλαντ έφυγε από δεξιά, άλλαξε με τον Μπέλινγκχαμ και από κοντά πλάσαρε για το 2-5!

Μάλιστα στο 85ο λεπτό ο Φαβρ έριξε στο ματς τον Μουκόκο που έγινε ο νεαρότερος παίκτης που αγωνίζεται στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα.

ΧΕΡΤΑ: Σβολόβ, Πέκαρικ (85’ Μίτελσταντ), Πλάτενχαρντ (85’ Ζεεφούικ), Μπογιατά, Ντάριντα (76’ Λέβεν), Αλντερέτε, Στάρκ, Κούνια, Λουκεμπάκιο (76’ Λέκι), Πιόντεκ (76’ Ενγκανκάμ), Γκεντουζί

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Γκερέιρο (85’ Σουλτς), Ακανζί, Χούμελς, Μενιέ, Τσαν (76’ Πίστσεκ), Βίτσελ, Νταούντ (62’ Μπέλινγκχαμ), Ρόις (76’ Ρέινα), Μπραντ, Χάαλαντ (85’ Μουκοκό).

Πηγή: aek365.org