Πάρτι της Χόφενχαϊμ στη Βρέμη

Βίοι αντίθετοι για Χόφενχαϊμ και Βέρντερ με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη νίκη 0-3 από το «WESERSTADION» της Βρέμης, μειώνοντας τη διαφορά από τη Λεβερκούζεν και την τελευταία Ευρωπαϊκή θέση ενώ παράλληλα βύθισαν ακόμα περισσότερο τη Βέρντερ που πλέον ''τρέχει'' να γλιτώσει από τον υποβιβασμό.

Κακό πρώτο ημίχρονο με τη Χόφενχαϊμ να περιμένει και τη Βέρντερ να μην μπορεί. Στο δεύτερο μέρος όταν η Βέρντερ θυμήθηκε να κάνει παιχνίδι, ήταν αργά αφού τα αμυντικά της προβλήματα δεν της το επέτρεψαν δίνοντας την ευκαιρία στην ανεβασμένη Χόφενχαϊμ να τελειώσει το παιχνίδι.

Η Βέρντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13' με κοντινή κεφαλιά του Βογτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαχίν, που πέρασε λίγο έξω. Πέντε λεπτά αργότερα η Χόφενχαϊμ είχε καλή στιγμή με τον Μπαουμγκάρτνερ να εκμεταλλεύεται τη λάθος πάσα του Κλάασεν και να περνά για τον Κράμαριτς που σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Παβλένκα.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με τον Κράμαριτς να βγάζει σέντρα για τον Νταμπούρ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Βογκτ έκοψε τελευταία στιγμή. Πέντε λεπτά αργότερα είχε και η Βέρντερ καλή στιγμή με σουτ του Μαξ Έγκενσταϊν από το ύψος της μεγάλης περιοχής που βρήκε κάπου και πέρασε λίγο έξω. Στο 65' και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Κλάασεν. Στο 79' οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση με τον Ρούντι να ανοίγει για τον Κράμαριτς, αυτός γύρισε για τον Μπαουμγκάρτνερ που αν και αρχικά κόπηκε, στη συνέχεια με πανέξυπνο τακουνάκι νίκησε τον Παβλένκα κάνοντας το 0-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Χόφενχαϊμ τελείωσε το παιχνίδι με τον Κράμαριτς να περνά ωραία κάθετη για τον Ανταμιάν που πλάσαρε μέσα από την περιοχή για το 0-3.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Βελίκοβιτς (83' Πιζάρο), Βογκτ, Φριντλ, Τοπράκ, Κλάασεν, Ράσιτσα, Μπιτενκούρτ, Σαχίν (66' Μπάρτελς), Μαξ Έγκενσταϊν, Σάρτζεντ (66' Οζάκο)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Πέντκε, Καντεράμπεκ, Πος, Χιούμπνερ, Ακπογκούμα, Ζούμπερ (75' Μπεμπού), Γκρίλιτσιτς, Ρούντι, Κράμαριτς, Μπαουμγκάρτνερ (85' Σαμασέκου), Νταμπούρ (60' Ανταμιάν)

Πηγή: aek365.org

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση