Ουνιόν που τρελαίνει κόσμο, έκλεισε το «σπίτι» της Λειψίας!

Η φοβερή και τρομερή Ουνιόν συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο

Το «τρένο» της Ουνιόν πέρασε και από τη Λειψία! Η ομάδα του Βερολίνου πέτυχε την πέμπτη διαδοχική της νίκη, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή των «ταύρων» και επέστρεψαν στο -1 από την πρώτη θέση και την Μπάγερν Μονάχου.

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι έμειναν στην 5η θέση και στους 36, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσουν την Ντόρτμουντ και να μείνουν σε τροχιά κορυφής, διατηρώντας βέβαια μια ευρωπαϊκή θέση αυτή τη στιγμή.

Ανώτερη στο πρώτο μέρος η Λειψία, η οποία μπήκε φουριόζα στο ματς και πίεζε για να βρει το γρήγορο γκολ. Αυτό δεν άργησε και ιδιαίτερα αφού ήρθε στα μέσα του ημιχρόνου, με τον Αντρέ Σίλβα να φτιάχνει το προβάδισμα των «ταύρων» στο 24ο λεπτό που ήρθε από το γκολ του Χένριχς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ για να βρουν και δεύτερο τέρμα αλλά δεν το κατάφεραν, κρατώντας τουλάχιστον το υπέρ τους σκορ ως το σφύριγμα του διαιτητή.

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετική εικόνα, αφού η Ουνιόν Βερολίνου βγήκε μπροστά και έψαξε τις στιγμές της για να ισοφαρίσει και το κατάφερε στο 61’ με τον Χάμπερερ! Έντεκα λεπτά αργότερα δε, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κνόχ με εύστοχη εκτέλεση, νίκησε τον Μπλάσβιτς για την ανατροπή.

Η Ουνιόν είχε φέρε τούμπα το ματς και κλείστηκε πίσω για να διαχειριστεί το προβάδισμά της, με τους γηπεδούχους να πιέζουν ασφυκτικά, να σκοράρουν με τον Πόουλσεν αλλά το τέρμα του να ακυρώνεται για οφσάιντ και εν τέλει να μην καταφέρνουν να σώσουν κάτι, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση