Ξετύλιξε το δώρο η Ντόρτμουντ και αγκάλιασε το πρωτάθλημα!

Σπουδαίο «διπλό» (0-3) και με νίκη την τελευταία αγωνιστική με την Μάιντς κατακτά τον τίτλο

Σεμπαστιάν Αλέ λαμπρός, οδηγεί την Ντόρτμουντ στο 9ο πρωτάθλημα της ιστορίας της! Με τον σπουδαίο Ιβοριανό στράικερ να σκοράρει δις στο δεύτερο ημίχρονο και τον Γούλιαν Μπραντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, η Ντόρτμουντ ζορίστηκε περισσότερο απ' όσα δείχνει το τελικό σκορ αλλά πέρασε από την έδρα της Άουγκσμπουργκ (0-3) και αγκαλιάζει τον τίτλο για πρώτη φορά μετά από έντεκα χρόνια.

Με τους Βεστφαλούς να εκμεταλλεύονται το… χθεσινό δώρο της Μπάγερν Μονάχου και να βρίσκονται πλέον στο +2, ψάχνοντας μια απλή νίκη στο «Signal Iduna Park» την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Μάιντς για να σηκώσει τη «σαλατιέρα».

Η Ντόρτμουντ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα, φτιάχνοντας τη μία φάση μετά την άλλη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19 τελικές στο πρώτο μέρος, δοκάρι και χαμένα τετ-α-τετ αλλά δεν μπορούσαν να κουνήσουν πλεκτό. Με τους γηπεδούχους να μένουν μάλιστα και με 10 παίκτες από το 38ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ουντουοκάι για τράβηγμα στον Μάλεν.

Παρότι η ομάδα του Τέρζιτς έπαιζε ματς-τίτλου, δεν έδειξε να αγχώνεται ιδιαίτερα. Διότι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο ρυθμό, συνεχίζοντας να απειλεί. Έως ότου ο Σεμπαστιάν Αλέ στο 59’ ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, δίνοντας το σύνθημα για έντονους πανηγυρισμούς. Και ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 84ο λεπτό εκτέλεσε ξανά τον Κούμπεκ για το 2-0.

Για να έρθει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιούλιαν Μπραντ να βάλει το κερασάκι στην τούρτα σε ένα πανηγυρικό διπλό της Ντόρτμουντ, η οποία αγκαλιάζει πλέον το πολυπόθητο πρωτάθλημα, εφόσον δεν τα κάνει… μούσκεμα την τελευταία αγωνιστική. Με την Άουγκσμπουργκ να μένει λίγο πάνω από τη ζώνη, αλλά να μοιάζει δύσκολο ακόμη και αν χάσει τελευταία αγωνιστική να κινδυνέψει με υποβιβασμό…

Πηγή: sportfm.gr