Τράβηξε εξάσφαιρο η Ντόρτμουντ, ήττα και… αποβολή για Σταφυλίδη!

Η Ντόρτμουντ διέλυσε με 6-1 την Βόλφσμπουργκ και πλησίασε την πρωτοπόρο Μπάγερν

Πω, πω μια Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί «πάτησαν» την Βόλφσμπουργκ, διαλύοντάς την με σκορ 6-1 και βρίσκονται στο -6 από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου, που έχει πάντως ματς λιγότερο.

Ο Τότε στο 24’ άνοιξε το σκορ, με τον 17χρονο να πετυχαίνει γκολ στο ντεμπούτο του, για να έρθει ο Βίτσελ δυο λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Ο Ακάντζι στο 28’ πέτυχε το 3-0, ενώ ο Τσαν στο 35’ έκανε το 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα για το πρώτο ημίχρονο το έβαλε ο Χάαλαντ, με την Ντόρτμουντ να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το εντυπωσιακό 5-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος μπήκε ξανά με φόρα, με τον Χάαλαντ στο 54’ να κάνει το 6-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Βόλφσμπουργκ ήταν να μειώσει στο 82’ με τον Μπακού διαμορφώνοντας το τελικό 6-1!

Η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-0 της Μπόχουμ και έπιασε στην 4η θέση τη Λειψία με 51 βαθμούς. Ο Κίμπλερ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, με τον Σάλαϊ στο 16’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Ο ίδιος παίκτης στο 53’ έκανε το 3-0, με την Μπόχουμ να μην μπορεί να αντιδράσει και να μειώσει με κάποιο τέρμα. Μάλιστα το έργο της έγινε ακόμη πιο δύσκολο, αφού έμεινε με 10 παίκτες από το 68’ και μετά, με τον Σταφυλίδη να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Φράιμπουργκ να βλέπει Ευρώπη!

Από την άλλη, η Χέρτα Βερολίνου επικράτησε 1-0 της Άουγκσμπουργκ και πήρε βαθμολογική ανάσα, ανεβαίνοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρώτο μέρος του αγώνα δεν είχε κάποιο τέρμα, με τον Σερντάρ στο 49’ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα η Άουγκσμπουργκ δεν κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, με την Χέρτα να είναι στο κυνήγι της σωτηρίας με αυτή τη νίκη.
Μάιντς και Στουτγκάρδη «κόλλησαν» στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και στην προτελευταία θέση. Από την άλλη, η Μάιντς βρίσκεται στην 9η θέση, μαζί με την Άιντραχτ με 39 βαθμούς.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση