Σ-έξι η Ντόρτμουντ, «καυτός» ο Σάντσο (vid)

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο

Είχε επιστρέψει δυναμικά μετά τη διακοπή λόγω της πανδημίας, αλλά η Μπάγερν Μονάχου της έκοψε τη φόρα. Τελικά, η Ντόρτμουντ, αφού χρειάστηκε λίγο χρόνο να βρει την όρεξή της, ξέσπασε μετά το τελευταίο αρνητικό της αποτέλεσμα και διέλυσε με 6-1 εκτός έδρας της Πάντερμπορν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιντον Σάντσο, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός μετά την επάνοδο στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, καθώς σημείωσε χατ-τρικ και προσέφερε μία εξαιρετική παράσταση.

Το χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν ότι όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Η Πάντερμπορν ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη καθώς στο 11ο λεπτό βγήκε στην κόντρα και ο Αντβί Αντζέι έκανε το σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 13’ σε φάση-καρμπόν, ο άσος της Πάντερμπορν αστόχησε από την ίδια θέση και στο 17’ ο Τσίνγκερλε έσωσε μετά από σουτ του Αζάρ μέσα από την περιοχή. Στο 26’ η Ντόρτμουντ βγήκε στην κόντρα, ο Μπραντ πάτησε στον Γκερέιρο που έκανε με τη μία το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κόλινς και πέρασε κόρνερ και στο 30’ ο Αζάρ έκλεψε από τον Στρόντιεκ αλλά ο αρχηγός της Πάντερμπορν τον πρόλαβε και διόρθωσε το λάθος του. Στο 41ο λεπτό η Πάντερμπον βγήκε στην κόντρα από αριστερά, αυτή τη φορά και ο Αντβί Αντζέι σούταρε από δύσκολη γωνία με την μπάλα να περνά λίγο έξω ξανά και στο 45’ ο Χακίμι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μπραντ βρέθηκε μόνος με τον Τσίνγκερλε αλά έκανε κακό πλασέ και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία.

Η Ντόρτμουντ, εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά και έψαξε ένα γρήγορο γκολ, χάνοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα τριών λεπτών (49'-52') με τους Ασράφ Χακίμι, Ματς Χούμελς και Αζάρ. Τελικά, στο 54ο λεπτό ο Αζάρ εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη προσπάθεια του Τζαν και πλάσαρε για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπραντ βγήκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Σάντσο, ο οποίος νίκησε τον Τσίνγκερλε για το 0-2. Η Πάντερμπορν, προσπάθησε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία το δύο εις βάρος της γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και μείωσε το σκορ στο 72ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χίνεμαϊερ. Ένα πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Εμρέ Τζαν, ύστερα από δυνατό σουτ του Ντράγκερ. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε ελάχιστα, καθώς στη αμέσως επόμενη φάση, ο Σάντσο, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, έκανε το 3-1. Παρά τις αρκετές αλλαγές που έκανε ο Λούσιαν Φαβρ, οι Βεστφαλοί δεν χαμήλωσαν τις μηχανές και πέτυχαν άλλα τρία γκολ απ' το 85ο λεπτό μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τους Χαμίκι, Σμέλτσελ και Σάντσο, ο οποίος έκλεισε τον αγώνα με χατ τρικ.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: Τσίνγκερλε, Στρόντιεκ, Χινεμάιερ, Αντβί Αντζέι, Κόλινς, Σονλάου, Χόλτμαν, Μαμπά, Ντρέγκερ, Βασιλειάδης, Σρμπένι.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Γκερέιρο, Χούμελς, Χακίμι, Ακανζί, Ντιλέινι, Τσαν, Σάντσο, Αζάρ, Μπραντ.

Το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 29 Μαΐου

Φράιμπουργκ - Λεβερκούζεν 0-1 (54' Χάβερτς)

Σάββατο 30 Μαΐου

Βόλφσμπουργκ - Άιντραχτ 1-2 (58' Εμπαμπού / 27' πεν. Αντρέ Σίλβα, 85' Καμάντα)

Μάιντς - Χόφενχαϊμ 0-1 (43' Μπεμπού)

Σάλκε - Βέρντερ 0-1 (32' Μπίτενκουρτ)

Χέρτα - Άουγκσμπουργκ 2-0 (23' Ντίλροσουν, 90+3' Πιάτεκ)

Μπάγερν - Φορτούνα 5-0 (15' Γιόργκενσεν (αυτ), 29' Παβάρ, 43'-50' Λεβαντόβσκι, 52' Ντέιβις)

Κυριακή 31 Μαΐου

Γκλάντμπαχ - Ουνιόν 4-1 (17' Νόιχαους, 41', 59' Τουράμ, 81' Πλεά / 50' Άντερσον)

Πάντερμπορν - Ντόρτμουντ 1-6 (72' πεν. Χίνεμαϊερ / 54' Αζάρ, 57', 74', 90+1' Σάντσο, 85' Χακίμι, 89' Σμέλτσερ)