Πεντάρα πρόκρισης η Ντόρτμουντ

Εύκολα στον επόμενο γύρο του κυπέλλου

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα και επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του απόλυτου φαβορί, η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέτριψε με σκορ 5-0 εκτός έδρας τη Ντούισμπουργκ, ομάδα Γ’ κατηγορίας, και προκρίθηκε πανηγυρικά στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 15’ με τον Σάντσο και 15 λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπέλιγχαμ. Στο 38’ τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Ντούισμπουργκ, η οποία έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βόλκμερ και ένα λεπτό αργότερα, ο Αζάρ με πέναλτι έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ντόρτμουντ πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο 50’ με τον Ρέινα και οχτώ λεπτά αργότερα με τον Ρόις, αλλά στη συνέχεια, και με δεδομένο ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω, κατέβασε ταχύτητα. Το τελευταίο ημίωρο ήταν μια τυπική διαδικασία και η Μπορούσια έφτασε άνετα στη νίκη με 5-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αποκλεισμοί-σοκ για Αρμίνια και Αμβούργο

«Θύμα» μεγάλης έκπληξης έπεσε η νεοφώτιστη στη Bundesliga, Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την Ροτ-Βάις Έσσεν, ομάδα της Δ’ κατηγορίας. Το μοναδικό γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε στο 33’ ο Σιμόν Ένγκελμαν.

Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε και στη Δρέσδη, όπου η τοπική Ντινάμο, ομάδα της Γ’ κατηγορίας, νίκησε με το επιβλητικό 4-1 το Αμβούργο, που αγωνίζεται στην Zweite Liga. Τέλος, στο μοναδικό παιχνίδι μεταξύ ομάδων της ίδιας κατηγορίας (Zweite Liga), το Αννόβερο επικράτησε 3-2 εκτός έδρας των Βίρτσμπουργκερ Κίκερς.