Πάρτι της Ντόρτμουντ με Χόλαντ, σβηστή τριάρα για Μπάγερν(vid)

Συνεχίζουν τους...περιπάτους μέσα στο 2020

Έκαναν… πλάκα Μπορούσια Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου!

Οι Βεστφαλοί «γάζωσαν» την Ουνιόν, επικρατώντας 5-0 εντός έδρας με τον Χάαλαντ να «χτυπάει» και πάλι (δις και πάλι), για την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, που τους κράτησε στο -3 από τους Βαυαρούς, που πέρασαν στην πρώτη θέση. Περιμένοντας «δώρο» από το ματς της Λειψίας με την Γκλάντμπαχ.

Ο Σάνστσο άνοιξε το σκορ στο 13’, βάζοντάς τα με… ολόκληρη την άμυνα των φιλοξενούμενων, προτού εκτελέσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ ο Χάαλαντ δήλωσε «παρών» πέντε λεπτά μετά με πλασέ από κοντά. Ο Νορβηγός ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον Γκικιέβιτς στο 68’ και ο Ρόις δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα. Δύο λεπτά μετά, ο Βίτσελ με κεραυνοβόλησε τον Πολωνό από το ύψος του πέναλτι, μετά το γύρισμα του Σάντσο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάαλαντ με συρτό σουτ στο 76’. Ο αντίπαλος γκολκίπερ βρήκε την μπάλα, αλλά δεν απέτρεψε το 5-0.

Μπάγερν από… ημίχρονο (1-3). Η ομάδα του Φλικ «καθάρισε» ουσιαστικά την… μπουγάδα από το πρώτο μέρος. Και ουσιαστικά από το 26’. Ο Λεβαντόφσκι κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από τη σέντρα του Παβάρ, ο Μίλερ (14’) νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα μετά το γύρισμα του Γκορέτσκα από τα αριστερά και ο Τιάγκο χάζεψε την άμυνα των γηπεδούχων προτού πλασάρει για το 3-0. Ο Ζούστε μείωσε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ωστόσο, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν επί της ουσίας να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα.