Ο Σάντσο έστειλε στα ημιτελικά τη Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ νίκησε 1-0 τη Γκλάντμπαχ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας

Η Ντόρτμουντ πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι Βεστφαλοί νίκησαν 1-0 τη Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ» και προκρίθηκαν στην 4άδα για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Σάντσο στο 66’.

Η Γκλάντμπαχ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και τις ευκαιρίες για να σκοράρει. Μόλις στο 2’ ο Τουράμ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις βρήκε στόχο, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε, αφού βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Με ανάλογη φάση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αυτή τη φορά για τη Ντόρτμουντ. Στο 53’ ο Χάαλαντ «βρήκε δίχτυα», αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Όμως, 13 λεπτά αργότερα, ο Σάντσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, το γκολ μέτρησε και έγινε το 1-0. Στο 83’ ο Χάαλαντ άγγιξε το 2-0, στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Νταχούντ και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε νικήτρια τη Ντόρτμουντ με 1-0.