«Ντόρτια» και… κορυφή για Ντόρτμουντ

Επιστροφή στις επιτυχίες με εμφατικό τρόπο

Επιστροφή στις επιτυχίες και δη με εμφατικό τρόπο για τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία διέσυρε την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 4-0 στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» στο σημαντικότερο ματς του… κυρίως πιάτου της τέταρτης αγωνιστικής και «έπιασε» τις Λειψία και Βόλφσμπουργκ στους εννιά βαθμούς και την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο 24’ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν διπλή ευκαιρία με τον Χραντέτσκι να λέει «όχι» με εκπληκτικές επεμβάσεις στα σουτ των Ρόις και Μπραντ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπελαραμπί σπατάλησε μια πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση της Μπάγερ, κερδίζοντας… απλώς κόρνερ.

Τελικά ο Αλκάθερ έδωσε για μια ακόμα φορά τη λύση στη Ντόρτμουντ, βγαίνοντας ανάμεσα σε Μπέντερ και Τα, για να σημειώσει με πλασέ στην κίνηση το πέμπτο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα και μαζί το 1-0, στο 28ο λεπτό!

Μάλιστα, πέντε λεπτά μετά, οι Βεστφαλοί είχαν την μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς, αλλά ο Χραντέτσκι απέκρουσε με τη βοήθεια και του δοκαριού το σουτ του Χακίμι, που ακολούθησε της προσπάθειας του Ντιλέινι, την οποία σταμάτησε και με το χέρι του αλλά όχι ηθελημένα ο Τα…

Στην επανάληψη, οι «ασπιρίνες» μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Μπελαραμπί στο 48’. Κι αφού δεν έγινε το 1-1, ήρθε το… 2-0, με τον Σάντσο να σεντράρει από δεξιά, τον Αλκάθερ να αφήνει με ωραία προσποίηση και τον επερχόμενο Ρόις να τελειώνει τη φάση με σουτ στην κίνηση, στο 50ο λεπτό.

Η είσοδος του Μπέιλι έκανε τους φιλοξενούμενους πιο κινητικούς, αλλά δεν απέτρεψε την πρώτη τους ήττα στο γερμανικό πρωτάθλημα για φέτος, για να έρθουν μάλιστα δύο ακόμα γκολ από τους Γκερέιρο και Ρόις, μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Μπορούσια!