Νέο «φιάσκο» για Ντόρτμουντ, άνετα Λειψία και Βόλφσμπουργκ!

Ηττήθηκε και στην έδρα της Φράιμπουργκ

Δεν σηκώνει κεφάλι η Ντόρτμουντ! Μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική να επικράτησε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ και να έδειχνε πως «ξυπνάει», αλλά σήμερα υπέστη νέο κάζο αφού ηττήθηκε με 2-1 από την Φράιμπουργκ και έχασε κι άλλο έδαφος για την τετράδα!

Ο Γου-Γιονγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 49ο λεπτό, με τον Σμιντ τρία λεπτά μετά να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του! Ο Μουκοκό στο 76' απλώς κατάφερε να μειώσει για την Ντόρτμουντ, η οποία παρά την πίεση που άσκησε δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Κάπως έτσι, η Ντόρτμουντ παρέμεινε 6η, στο -3 από την τετράδα αλλά μόλις στο +2 από την Φράιμπουργκ!

Πάρτι με καλεσμένη την Στουτγάρδη έστησε η Λεβερκούζεν επικρατώντας με το εμφατικό 5-2. Ο Ντεμιρμπάι χτύπησε δις στο πρώτο μισάωρο (18', 31'), με τον Κάλαϊτζιτς να μειώνει στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονου (50') για τους φιλοξενούμενους. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπέιλι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στη Μπάγερ, με τον Βιρτζ στο 68΄ να γράφει το 4-1. Ο Κάλαϊτζιτς σκόραρε εκ νέου για να μειώσει σε 4-2 και ο Γκρέι στο 84' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εύκολο πέρασε από την έδρα της Σάλκε για την Λειψία η οποία επικράτησε με 3-0 και συνεχίζει στην δεύτερη θέση, ενώ την τρομερή της πορεία συνεχίζει η Βόλφσμπουργκ που ανέβηκε τρίτη μετά το 2-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ.

Σπουδαία νίκη για τη Μάιντς, επικράτησε 1-0 της Ουνιόν Βερολίνου και συνεχίζει να ελπίζει για την αποφυγή του υποβιβασμού!

Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/2)
Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (21' Κομάν)

Σάββατο (6/2)
Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 5-2 (18', 31' Ντεμιρμπάι, 56' Μπέιλι, 68' Βιρτς, 84' Γκρέι - 50', 77' Κάλαϊτζιτς)
Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (49' Γου-Γιονγκ, 52' Σμιντ - 76' Μουκόκο)
Σάλκε-Λειψία 0-3 (45' Μουκιέλε, 73' Ζάμπιτσερ, 87' Όρμπαν)
Μάιντς-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (22' πέν. Νιακατέ)
Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 0-2 (38' Βέγκορστ, 59' Μπακου)
Γκλάντμπαχ-Κολωνία (19:30)