Μάλεν και Φίλκρουγκ… καθάρισαν για τη Ντόρτμουντ που ανέβηκε 3η!

Η Μπορούσια κέρδισε με 3-0 τη Φράιμπουργκ και «έπιασε» την Στουτγκάρδη

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε της Φράιμπουργκ με 3-0 στο «Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ», στο εναρκτήριο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της φετινής Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν… τολμηρά, αλλά δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί για την αντίπαλη άμυνα. Με τους Βεσφαλούς να ανεβάζουν στροφές σταδιακά για να πάρουν εν τέλει και το προβάδισμα, μόλις στο 16ο λεπτό...

Όταν από γύρισμα του Φίλκρουγκ από αριστερά, ο Μάλεν σούταρε με δύναμη και έστειλε την μπάλα ψηλά στην δεξιά γωνία της εστίας, για το 1-0!

Η Φράιμπουργκ δέχτηκε και νέο «χτύπημα», καθώς είδε τον Γκούλντε να αποχωρεί τραυματίας στο 23’, ενώ, σαν να μην (της) έφτανε αυτό, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους δέχτηκε αι δεύτερο τέρμα.

Καθώς σε μια γρήγορη αντίθεση της Ντόρτμουντ, ο Φίλκρουγκ βρήκε ωραία τον Μάλεν στο ύψος του πέναλτι κι εκείνος με το δεύτερο σημερινό του γκολ -και ένατο συνολικά στο πρωτάθλημα- σημείωσε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες πολλές συγκινήσεις, όμως οι «κιτρινόμαυροι»… πρόλαβαν να έχουν ένα δοκάρι, σε προσπάθεια του Μάατσεν στο 72’.

Για να έρθει ο εορτάζων Φίλκρουγκ και με κεφαλιά στο 87ο λεπτό να μετατρέψει την ασίστ του Μάατσεν στο γκολ υπ’ αριθμόν 10 τη φετινή σεζόν, μαζί με το τελικό 3-0!

Έτσι, με το εν λόγω αποτέλεσμα, η Μπορούσια επέστρεψε στις επιτυχίες, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία ματς και ανεβαίνοντας παράλληλα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Στουτγκάρδη, που αγωνίζεται μεθαύριο (11/02).

Αντιθέτως, η Φράιμπουργκ υπέστη την τρίτη διαδοχική της ήττα στη Bundesliga -και μάλιστα με δύο γκολ διαφορά, ξανά- για να παραμείνει έβδομη και τρεις βαθμούς μακριά από την έκτη, που δίνει ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση