«Κρέμασε» την Ντόρτμουντ ο Ρόις - Νέα... γκέλα για Λειψία

Τα έκανε... μούσκεμα η Ντόρτμουντ!

Παρότι είχε τον έλεγχο και έδειχνε πως εύκολα ή δύσκολα θα κατάφερνε να λυγίσει την Μάιντς στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», είδε τον Οζτουνάλι (57') να την... σοκάρει με «οβίδα» από τα 25 μέτρα και στη συνέχεια τον Ρόις (76') να την... κρεμάει αφού έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ανατρέψει το σκορ, με τον Μενιέ να έχει ισοφαρίσει λίγο νωρίτερα (73') για το τελικό 1-1. Κάπως έτσι, η Ντόρτμουντ έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει την Λεβερκούζεν και να ανέβει μόνη στην τρίτη θέση, μειώνοντας έστω και προσωρινά την διαφορά από την κορυφή.

Νέα απώλεια βαθμών για την Λειψία, αφού μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Ντόρτμουντ τώρα κόλλησε στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (2-2) και δίνει την ευκαιρία στην Μπάγερν Μονάχου να ξεφύγει.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Λειψία αφού ο Μουκιέλε στο 5λεπτο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Βέγκορστ αρχικά (22') και ο Στέφεν λίγο αργότερα (35') έφεραν... τούμπα τους φιλοξενούμενους πριν καν βγει το ημίχρονο. Ο Όρμπαν στο 54' ισοφάρισε σε 2-2 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της Λειψίας, η οποία έπεσε πάνω στο... τείχος της Βόλφσμπουργκ και υπέστη δεύτερη σερί γκέλα στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία νίκη για την Βέρντερ Βρέμης, επικράτησε 2-0 της Άουγκσμπουργκ και ξέφυγε από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Γκέμπρε Σελασιά στο 84' να ανοίγει το σκορ και τον Αγκού τρία λεπτά αργότερα να... κλειδώνει το τρίποντο για την ομάδα του.

Κολωνία και Χέρτα Βερολίνου έμειναν στο 0-0, ενώ σκορ δεν υπήρχε ούτε στο Χόφενχαϊμ-Μπίλεφελντ!