Κρατήθηκε στο +9 η Ντόρτμουντ

Έστω και δύσκολα η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης με σκορ 2-1 και διατήρησε την διαφορά των εννέα πόντων Γλάντμπαχ και την Μπάγερν

Ένα καλό δεκάλεπτο από το 21’ μέχρι το 30’ ήταν αρκετό για την Ντόρτμουντ, ώστε να πάρει το τρίποντο απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης και να εξασφαλίσει τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα. Η ομάδα της Βεστφαλίας είχε και γκολ που δεν μέτρησε στο φινάλε με τον Μάριο Γκέτσε.

Η Ντόρτμουντ διατήρησε την διαφορά στο +9 από τις διώκτριες της, την Μπάγερν και την Γκλάντμπαχ, μετά το 2-1 απέναντι στην Βέρντερ. Ο Πάκο Αλκάθερ με κεφαλιά στο 20ο λεπτό μετά από σέντρα του Γκερέιρο, άνοιξε το σκορ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μάρκο Ρόις έκανε το 2-0 με δεξί σουτ μετά από ασίστ του Σάντσο. Πριν κλείσει το πρώτο μέρος ο Κρούσε, μετά από ασίστ του Αγκούστινσον.