Κολωνία - Ντόρτμουντ 1-3: Ανατροπή με υπογραφή «Σάντσο» (vid)

Το αστέρι των Βεστφαλών σκόραρε και έδωσε και μια ασσίστ

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο τεστ της Ντόρντμουντ στο φετινό μαραθώνιο της Μπουντεσλίγκα. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν απόψε με 1-3 της Κολονία με τον Τζέιντον Σάντσο να ισοφαρίζει αρχικά και να δίνει «έτοιμο» το 3ο γκολ της ομάδας του.

Μπορεί να τα "χρειάστηκε" απέναντι στη μαχητική Κολωνία, αλλά τελικά η Ντόρτμουντ πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, κάνοντας το 2Χ2 στην Bundesliga και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Λουσιάν Φαβρ έμειναν πίσω στο σκορ με 1-0, αλλά με μία εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία 20 λεπτά του παιχνιδιού, επικράτησαν 3-1 και διατήρησαν το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Η Ντόρτμουντ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν ένα γρήγορο γκολ, έχοντας μία καλή στιγμή στο 23ο λεπτό με τον Μάρκο Ρόις. Ωστόσο, η Κολωνία ήταν εκείνη που, κόντρα στη ροή του αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο 29ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ντόμινικ Ντρέξλερ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και ολιγωρία της άμυνας των Βεστφαλών. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και να σημειώσουν κι ένα δεύτερο γκολ, "χτυπώντας" στην κόντρα επίθεση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Λουσιάν Φαβρ εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Στο 52' ο Ματς Χούμελς σούταρε άστοχα, στο 56' ο Τίμο Χορν απέκρουσε το σουτ του Πάκο Αλκάθερ, ενώ στο 67' ο Γιούλιαν Μπραντ έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Χορν με εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του. Τελικά, τρία λεπτά αργότερα, το αστέρι της Ντόρτμουντ, Τζέιντον Σάντσο έδωσε τη λύση με όμορφο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Ο Λούκας Πίστσεκ έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα απ' τα δεξιά και ο Ασράφ Χακίμι με όμορφη κεφαλιά από το ύψους της μικρής περιοχής έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσαν, βγήκαν μπροστά, αλλά οι Βεστφαλοί "χτύπησαν" στην κόντρα επίθεση και στις καθυστερήσεις έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Πάκο Αλκάθερ, ο οποίος δέχθηκε την ασίστ του Σάντσο και με πλασέ προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 3-1.

Πηγή: sport24.gr
Photo Credits: AP Photo/Martin Meissner