«Κάηκε» στο Βερολίνο η Ντόρτμουντ, έγραψε ιστορία η Ουνιόν

Απογοητευτική εικόνα στην πρωτεύουσα

Στάση Βερολίνο για τη Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια ηττήθηκε με σκορ 3-1 από την Ουνιόν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στη φετινή Bundesliga, χάνοντας τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, το συγκεκριμένο ματς αποδείχθηκε ιστορικό για την νεοφώτιστη ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας, αφού πανηγύρισε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο την πρώτη νίκη της στην κορυφαία κατηγορία. Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Μπίλτερ (22’ και 50’) και ένα ο Άντερσον (75’), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Αλκάθερ (25’).

Το ματς:

Με την Ντόρτμουντ να έχει τον έλεγχο και να προσπαθεί να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, άρχισε το παιχνίδι στη γερμανική πρωτεύουσα. Όμως, η Ουνιόν κόντρα στη ροή του αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί στο 22’ με τον Μπίτλερ, που πήρε τη μπάλα εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ και νίκησε τον Μπούρκι. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 25’ η Ντόρτμουντ ισοφάρισε. Ο Σάντσο έκανε την κούρσα από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο επερχόμενος Αλκάθερ «έγραψε» το 1-1. Οι Βεστφαλοί αύξησαν την πίεση, αλλά χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ενώ η ομάδα του Βερολίνου προσπαθούσε μέσω της πίεσης από τη μέση και μπροστά να… κλέψει μπάλες, αλλά τα χαλούσε στην τελική πάσα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Ουνιούν «χτύπησε» για δεύτερη φορά. Σε μια βαθιά μπαλιά από τον χώρο του κέντρου, ο Ακανζί δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με τον Άντερσον που έγινε κάτοχος της μπάλας να σουτάρει για να διώξει με υπερένταση ο Μπούρκι. Η μπάλα στρώθηκε στον επερχόμενο Μπίλτερ, ο οποίος με έξοχο, όσο και δύσκολο πλασέ, την έστειλε στα δίχτυα, για να γίνει το 2-1 στο 50’. Η Ντόρτμουντ βρέθηκε πάλι σε μειονεκτική θέση και προσπάθησε να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, αλλά σε τρεις περιπτώσεις με τους Μπραντ (58’), Αλκάθερ (60’) και Ρόις (64’) δεν τα κατάφερε. Και το πλήρωσε γιατί στο 75’ δέχθηκε και τρίτο γκολ. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Άντριχ και Μπέκερ εντός περιοχής, ο Άντερσον έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ, έκανε το 3-1. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ανατροπή, αλλά παρά τις ευκαιρίες, δεν τα κατάφεραν, με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.