«Διπλό» με Ρόις η Ντόρτμουντ, πλησίασε την Μπάγερν (vid)

Έκανε περίπατο στο Βερολίνο η Μπορούσια

Άνετο πέρασμα της Ντόρτμουντ από το Βερολίνο. Η Μπορούσια επικράτησε 3-0 της Ουνιόν και επιστρέφοντας στις νίκες, πλησίασε στους έξι βαθμούς την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, η οποία ηττήθηκε με 4-2 από την Μπόχουμ το Σάββατο.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη μισή και παραπάνω δουλειά στο πρώτο μέρος, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ρόις, ο οποίος σκόραρε δις. Στο 18’ ευνοήθηκε από τις κόντρες και με σουτ κάτω από τα πόδια του Λούτε έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη, ενώ επτά λεπτά μετά, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα έπειτα από κόντρα επίθεση, η οποία εκδηλώθηκε με τον Μάλεν και ζευγάρωσε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του.

Στο 71’ έπειτα από προσπάθεια του Μάλεν και πάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέιρο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα για το 0-3. Δύο λεπτά μετά ο Μέβαλε νίκησε τον Κόμπελ με κεφαλιά, από σέντρα του Τρίμελ, αλλά ακυρώθηκε το γκολ για επιθετικό φάουλ νωρίτερα.