Άφησε δύο βαθμούς στην Κολωνία η Ντόρτμουντ

Ακόμα και μετά την επιστροφή του Χάλαντ δεν τα κατάφερε

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ προηγήθηκε από το 8’ στην Κολωνία, η οποία ωστόσο ισοφάρισε πριν το ημίχρονο, με το 1-1 να την αφήνει πίσω στο κυνήγι του τίτλου στην Bundesliga, ούσα στο -6 από την Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν έπειτα από καιρό με τον Έρλινγκ Χάλαντ στο βασικό σχήμα, αλλά τη δουλειά στο 8' την έκανε ο... δίδυμος αδερφός του, Μάριους Βολφ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά και βρήκαν την ισοφάριση με τον Σεμπάστιαν Άντερσον στο 36'.

Στο 2ο ημίχρονο ο Μάρκο Ρόζε έκανε μια αναγκαστική αλλαγή λόγω του τραυματισμού του Φέλιξ Πάσλακ. Ο Χάλαντ παρέμεινε στο γήπεδο μέχρι το 87' χωρίς να βρει το πολυπόθητο γκολ, όπως και ο Ντόνι Μάλεν που πέρασε στον αγώνα λίγο νωρίτερα. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους κι η Ντόρτμουντ είδε ξανά τις ελπίδες τίτλου να εξανεμίζονται.