Νικηφόρο ποδαρικό και κορυφή για τη Λειψία (vid)

Ιδανικό ξεκίνημα στο 2020 για τη Λειψία, που κέρδισε με 3-1 την Ουνιόν Βερολίνου, αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο. Σταθερά πρώτη η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

Η Ουνιόν πάγωσε τη «Red Bull Arena» στον 10ο λεπτό καθώς ο Άντερσον έκανε πανέμορφη ενέργεια, άνοιξε αριστερά στον Μπίλτερ που πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Στο 24’ ο Άνταμς πέρασε όμορφα στον Σικ, που από ιδανική θέση πλάσαρε αλλά είδε τον Γκίκιεβιτς να σώζει με το πόδι και στο 39’ o Κλόστερμαν πλάσαρε από πλάγια θέση με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον συμπαίκτη του, Ουπαμεκανό. Στο 40’ ο Γκίκιεβιτς νίκησε τον Βέρνερ σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 45’ το διαγώνιο σουτ του Μουκιελέ από δεξιά, έξυσε το δοκάρι της Ουνιόν.

Η Λειψία μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και στο 51’, ο Τίμο Βέρνερ με απίθανο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το 1-1.

Σχεδόν με τη σέντρα ο Άντερσον βρέθηκε στη μικρή περιοχή του Γκουλάστσι αλλά δε βρήκα καλά την μπάλα ενώ στην κόντρα ο Ενκουνκού αστόχησε με σουτ από αριστερά. Και μάλιστα στο 57’ μετά από κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Ουνιόν και ο Σάμπιτζερ εξ επαφής έκανε το 2-1 με γυριστό σουτ.

Στο 70’ ο Γκουλάστσι έδιωξε δύσκολα το σουτ του Άντριχ από δεξιά, ενώ στο 83’ ο Σάμπιτζερ σέντραρε από δεξιά και ο Βερνερ κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 3-1. Στο 90+3' ο Γκουλάστσι έσωσε εντυπωσιακά μετά από μακρινό σουτ του Μπίλτερ.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Χάλστενμπεργκ, Μουκιελέ, Κλόστερμαν, Ενκουνκού (79’ Αϊνταρά), Λάιμερ, Σάμπιτζερ, Άνταμς (86’ Ιλσάνκερ), Βέρνερ, Σικ (68’ Πόουλσεν).

ΟΥΝΙΟΝ: Γκίκιεβιτς, Σούμποτιτς, Λέντς, Φρίντριχ, Γκέντνερ, Πάρενσεν, Ριέρσον, Άντριχ, Μπίλτερ, Άντερσον (75’ Ουτζά), Ίνγκβαρτσεν (71’ Μαλί).

Πηγή: aek365.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση