Νέο πάρτι με τεσσάρα η Λειψία(vid)

Το βιολί του ο Βέρνερ με δυο γκολ

Τι κι αν προερχόταν από τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων; Η Λειψία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και το επιβεβαίωσε και με αντίπαλο την Κολωνία. Η ομάδα της Ανατολικής Γερμανίας έφτασε εύκολα στο 4-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga και, όπως η Μπάγερν Μονάχου νωρίτερα, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ. Από την άλλη, η Κολωνία γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα και παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λειψία έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε 3-1, έχοντας 11 τελικές προσπάθειες και 74% κατοχή μπάλας. Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Βέρνερ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης που φτάνει τις 200 συμμετοχές στη Μπουντεσλίγκα σε ηλικία 23 ετών, 8 μηνών και 18 ημερών. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 37’ ο Λάιμερ έκανε το 3-0. Η Κολωνία αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν το σκορ με τον Τσίχος.

Με… φόρα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν, η οποία έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ενκουνκού (50’ και 51’), άλλη μια με τον Φόρσμπεργκ (57’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Βέρνερ να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μοντέστ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του Μάρκους Γκίζντολ και στο 79’ ο Φόρσμπεργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λειψίας με τελικό σκορ 4-1.