Μπουντεσλίγκα: Έβγαζαν φωτιές Μπάγερν και Ντόρτμουντ (vids)

Kαταιγιστικοί οι Βαυαροί και οι Βεστφαλοί

Επική ανατροπή για την Μπάγερν Μονάχου που με χατ-τρικ του Φελίπε Κοουτίνιο διέλυσε με 6-1 τη Βέρντερ Βρέμης. Οι Βαυαροί ήταν είχαν αρκετά προβληματική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πρόλαβαν και γύρισαν το παιχνίδι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου! Στο δεύτερο μέρος υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και με πρωταγωνιστή τον Φελίπε Κοουτίνιο που πέτυχε τρία γκολ και μοίρασε δύο ασίστ, καθάρισε εύκολα.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με κεφαλιά του Γκνάμπρι, μετά από σέντρα του Παβάρ, που πέρασε λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Βέρντερ είχε τεράστια ευκαιρία με τον Ράσιτσα να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Νόιερ αλλά ο Μπόατενγκ πρόλαβε και έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 14' οι Βαυαροί είχαν κι αυτοί τεράστια ευκαιρία με τρομερή κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παβλένκα. Στο 24' η Βέρντερ άνοιξε το σκορ με τον Ράσιτσα να κάνει ότι θέλει τον Μπόατενγκ και με τρομερό σουτ νίκησε τον Νόιερ για το 0-1. Στο 39' η Μπάγερν έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Παβλένκα να σταματά εντυπωσιακά σε τετ-α-τετ τον Λεβαντόφσκι ενώ στη συνέχεια ο Κοουτίνιο πήρε το ριμπάουντ και σούταρε αλλά και πάλι ο Παβλένκα απέκρουσε εντυπωσιακά. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών οι Βαυαροί έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κίμιχ να περνά για τον Γκνάμπρι που πρόλαβε τελευταία στιγμή και γύρισε για τον Κοουτίνιο κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 1-1. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κοουτίνιο πέρασε ωραία για τον Λεβαντόφσκι που σε τετ-α-τετ με τον Παβλένκα, αυτή τη φορά πλάσαρε σωστά κάνοντας το 2-1.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με σουτ του Κοουτίνιο που απέκρουσε ο Παβλένκα. Στο 63' οι Βαυαροί τελείωσαν το παιχνίδι με τον Αλάμπα να βγάζει μαγική μπαλιά για τον Κοουτίνιο που με απίθανη λόμπα νίκησε τον Παβλένκα για το 3-1. Στο 72' ο Μίλερ βρήκε ωραία τον Λεβαντόφσκι μέσα στην περιοχή που τελείωσε ωραία τη φάση για το 4-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς άνοιξε για τον Κοουτίνιο που γύρισε για τον Μίλερ κι αυτός έκανε το 5-1. Στο 78' ο Κοουτίνιο έκανε το 6-1 με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (45' Πέρισιτς), Αλάμπα, Παβάρ, Γκνάμπρι, Ντέιβις, Τιάγκο, Κοουτίνιο (82' Σινγκ), Γκορέτσκα (70' Μίλερ), Λεβαντόφσκι

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Αουγκούστινσον, Γκεμπρε-Σιλασιέ (45+2' Φριντλ), Λανγκ, Βελίκοβιτς, Μαξ Έγκεσταϊν, Γκρος, Κλάασεν, Σαχίν, Ράσιτσα, Οζάκο (67' Μπιτενκούρτ)

ΜΑΪΝΤΣ - ΜΠΙΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 0-4

Γήπεδο: Opel Arena

Εξαιρετική εμφάνιση για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που καθάρισε πολύ εύκολα με 0-4 τη Μάιντζ σε ένα παιχνίδι που το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο. Οι Βεστφαλοί δεν απειλήθηκαν στιγμή και με πρωταγωνιστές τους Μάρκο Ρόις, Τζέιντον Σάντσο και Γιούλιαν Μπραντ, έφτασαν εύκολα στη νίκη ενώ μάλιστα σπατάλησαν και ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Σάντσο να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Ρόις που με δεύτερη προσπάθεια σούταρε αλλά ο Ζέντνερ απέκρουσε, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Χακίμι γύρισε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή και ο Σουλτζ σούταρε από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας των φιλοξενούμενων. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους Βεστφαλούς με τον Μπραντ να βρίσκει ωραία τον Σουλτζ που γύρισε για τον Ρόις κι αυτός σούταρε με τη μία στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζέντνερ. Στο 26' η Ντόρτμουντ είχε ακόμα μία τεράστια ευκαιρία με τον Χούμελς να ανοίγει ωραία για τον Σουτζ που γύρισε για τον Ρόις αλλά ο Ζέντνερ τον σταμάτησε τελευταία στιγμή. Στο 32' ο Σάντσο έβγαλε σέντρα για τον Χούμελς που με κεφαλιά έστρωσε στον Ρόις κι αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-1. Στο 39' και πάλι ευκαιρία για την Ντόρτμουντ με κεφαλιά του Μπραντ, μετά από κόρνερ του Σάντσο, που πέρασε λίγο έξω.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με κεφαλιά του Μπραντ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόις, που απέκρουσε ο Ζέντνερ, όπως και στο 60' σουτ του Ρόις. Στο 66' οι Βεστφαλοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ζαγκαντού να διανύει όλο το γήπεδο με την μπάλα στα πόδια και να γυρίζει για τον Σάντσο που με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρόις άνοιξε ωραία για τον Αζάρ που με τρομερό σουτ νίκησε τον Ζέντνερ κάνοντας το 0-3. Στο 76' ο Σάντσο είχε τεράστια ευκαιρία με σουτ που κατέληξε στο δοκάρι του Ζέντνερ. Στο 84' ο Σάντσο πέρασε ωραία για τον Σουλτζ που με ωραίο σουτ έκανε το 0-4.

ΜΑΪΝΤΣ: Ζέντνερ, Ζουστ, Μάρτιν, Νιακατέ, Κουντέ Μαλόνγκ (86' Μπροζίνσκι), Φερνάντες, Οζτουνάλι, Μπάκου, Μποτίους (76' Μαξίμ), Σζάλαϊ (81' Ματετά), Κουάισον

ΜΠΙΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Χακίμι, Σουλτζ, Ζαγκαντού, Ακάνζι, Χούμελς, Βάιγκλ, Αζάρ, Σάντσο (85' Αλκάθερ), Μπραντ (80' Νταχούτ), Ρόις (73' Γκέτσε)

ΚΟΛΩΝΙΑ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 2-0

Γήπεδο: RheinEnergir Stadion

Εμφάνιση για κλάματα από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν που γνώρισε ήττα σοκ με 2-0 στο «RheinEnergir Stadion» απέναντι στην Κολωνία που προσθέτει τρείς απίστευτα πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής. Οι «ασπιρίνες» ήταν σκιά του εαυτού τους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δίνοντας την ευκαιρία στους «τράγους» να πάρουν σπουδαία νίκη.

Η Κολωνία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Κάτερμπαχ να περνά για τον Γιάκομπς που σούταρε αλλά ο Χραντέτσκι απέκρουσε χωρίς πρόβλημα. Στο 25' νέα καλή στιγμή για τους «τράγους» με τον Γιάκομπς να κάνει ωραία ενέργεια πάνω στον Λαρς Μπέντερ και γύρισα για τον Έκτορ που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 43' η Κολωνία σκόραρε με τον Μοντέστε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με τον Φόλαντ να βρίσκει ωραία τον Αμιρί που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Χορν απέκρουσε, όπως και στο 53' σε μακρινό σουτ του Χάβερτζ. Στο 62' οι «ασπιρίνες» έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντράγκοβιτς για μαρκάρισμα στον Κόρδοβα. Στο 73' η Κολωνία άνοιξε το σκορ με τον Έκτορ να περνά ωραία για τον Κόρδοβα που σε τετ-α-τετ με τον Χραντέτσκι πλάσαρε ωραία κάνοντας το 1-0. Στο 77' η Λεβερκούζεν έμεινε με εννιά παίκτες εξαιτίας μίας χαζής αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπέιλι για χτύπημα στον Εχιζίμπουε. Στο 84' οι «τράγοι» τελείωσαν το παιχνίδι με τον Ρίσε να εκτελεί ένα φάουλ και τον Μπορνό με κεφαλιά να κάνει το 2-0.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Μπορνό, Γιάκομπ, Έκτορ, Κάτερμπαχ, Τζίχος, Εχιζίμπουε, Σκιρί, Ντρέξλερ, Τίλμαν (56' Ρίσε), Μοντέστε (55' Κόρδοβα)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σβεν Μπέντερ, Ντράγκοβιτς, Αμιρί (54' Μπέιλι), Χάβερτζ, Αρανκίς. Λαρς Μπέντερ, Ντιαμπί (82' Μπελαραμπί), Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Φόλαντ (66' Ρέτσος)

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΦΡΑΪΜΠOΥΡΓΚ: 1-0

Γήπεδο: Olympiastadion

Τεράστια νίκη για τη Χέρτα Βερολίνου που πήρε υπερπολύτιμο τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Φράιμπουργκ που θα μπορούσε να έχει φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την πρωτεύουσα.

Η Χέρτα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 15' με τον Ιμπίσεβιτς να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Φλέκεν, όπως και στο 26' μετά από εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Ντιλροσούν. Στο 35' η Φράιμπουργκ απείλησε με σουτ του Πέτερσεν που απέκρουσε ο Γιέρσταϊν. Δύο λεπτά αργότερα οι Βερολινέζοι είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Κλάντερ να γυρίζει για τον Σέλκε που σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Φλέκεν.

Στο 53' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Χέρτα άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής από τον Νταριντά. Στο 66' οι ''πρωτευουσιάνοι'' είχαν καλή στιγμή με τον Γκούιτς να περνά για τον Ιμπίσεβιτς που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιέρσταϊν, Πλάτενχαρντ, Κλάντερ, Μπογιατά, Ρέκικ, Ντιλροσούν (74' Μίτελσταντ), Νταριντά, Γκούιτς, Σέλκε, Λουκεμπάκιο, Ιμπίσεβιτς (74' Βολφ)

ΦΡΑΪΜΠOΥΡΓΚ: Φλέκεν, Γκίντερ, Κοχ, Γκουλντέ, Χάιντζ, Χέφλερ, Χάμπερερ, Σάλαϊ (57' Γκρίφο), Σμιντ, Χέλερ, Πέτερσεν

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ - ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 1-1

Γήπεδο: Benteler-Arena

Μοιρασιά για τις νεοφώτιστες Πάντερμπορν και Ουνιόν Βερολίνου που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Benteler-Arena» με τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη που θα τους έδινε τεράστια ανάσα και τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να συνεχισουν τα νικηφόρα αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών. Η Ουνιόν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με απίθανο σουτ στην κίνηση από τον Ίνγκβαρτσεν. Στο 26' νέα ευκαιρία για τους Βερολινέζους με κεφαλιά του Άντερσον, μετά από κόρνερ, που πέρασε λίγο έξω. Στο 33' η Πάντερμπορν έφερε το ματς στα ίσα με τον Κόλινς να βγάζει σέντρα για τον Γκασουλά που πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πρόγκερ από κοντά έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ουνιόν απείλησε με κεφαλιά του Άντερσον, μετά από γύρισμα του Τρίμελ, που πέρασε λίγο έξω.

Η Πάντερμπορν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με ωραίο σουτ του Βασιλιάδη που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ στο 53' ο Μαμπά σούταρε και ο Γκίκεβιτς απέκρουσε.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: Τσίνγκερλε, Σολνάου, Κιλιάν, Γιάνς, Κόλινς, Αντβί-Ατζέι, Πρόγκερ (74' Χόλτμαν), Βασιλιάδης, Γκασουλά, Ζολίνσκι, Μαμπά (68' Μίχελ)

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίκεβιτς, Πάρενσεν, Τρίμελ, Λεντζ, Χιούμπνερ, Φρίντριχ, Άντριχ, Γκέντνερ, Ίνγκβαρτσεν (77' Μπέκερ), Μπάλτερ (68' Μέες), Άντερσον

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση