Χτίζει διαφορά η Μπάγερν (vid)

Τα κατάφερε έστω και δύσκολα

Μετριότατη εμφάνιση από την Μπάγερν Μονάχου νίκησε πολύ δύσκολα με 2-0 την Άουγκσμπουργκ στην «Allianz Arena» και παραμένει σταθερά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον και διάφορα ασφαλείας από την Ντόρτμουντ.

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο με την Μπάγερν να δυσκολεύεται πολύ στη δημιουργία, βρίσκοντας μάλιστα την πρώτη της ευκαιρία με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών! Στο δεύτερο μέρος οι Βαυαροί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, άνοιξαν το σκορ ωστόσο στη συνέχεια σπατάλησαν ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες. Η Άουγκσμπουργκ στη συνέχεια πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έχασε κι αυτή πολλές ευκαιρίες ενώ μάλιστα στο 89' σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τελικά το παιχνίδι τελείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μία μαγική συνεργασία των Γκνάμπρι και Γκορέτσκα.

Η Άουγκσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12' με σουτ του Λέβεν από το ύψος της μεγάλης περιοχής που μπλόκαρε εύκολα ο Νόιερ. Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή της ευκαιρία με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών με τον Γκνάμπρι να γυρίζει για τον Μίλερ που έπιασε ένα βολέ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 53' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τον Μπόατενγκ να βγάζει απίθανη μακρινή μπαλιά για τον Μίλερ που από κοντά έκανε το 1-0. Στο 65' και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Μίλερ γύρισε για τον Ζίρκζε που σούταρε αλλά ο Λούτε αν και ''εξουδετερωμένος'' απέκρουσε τελευταία στιγμή, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα σε κοντινό σουτ του Κοουτίνιο, μετά από γύρισμα του Γκνάμπρι. Στο 71' ακόμα μία τεράστια ευκαιρία για τους Βαυαρούς με τον Γκνάνπρι να βγάνει σε τετ-α-τετ με τον Λούτε, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα σουτ του ίδιου παίκτη που απέκρουσε ο Λούτε.

Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών η Άουγκσμπουργκ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Φιντμπόγκανσον να γυρίζει για τον Νιντερλέχνερ που σούταρε, ο Νόιερ απέκρουσε και στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 86' οι Βαυαροί βγήκαν εξαιρετικά στην επίθεση με τον Ντέιβις να γυρίζει για τον Γκνάμπρι που με προβολή έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Άουγκσμπουργκ βγήκε στην αντεπίθεση και σκόραρε με τον Νιντερλέχνερ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπάγερν τελείωσε το παιχνίδι με τους Γκνάμπρι και Γκορέτσκα να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον τελευταίο να κάνει το 2-0 με πλασέ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Αλάμπα, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Τιάγκο (85' Χάβι Μαρτίνεθ), Κοουτίνιο (85' Λούκας Ενραντές), Ζίρκζε (70' Γκορέτσκα), Γκνάμπρι, Μίλερ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Λούτε, Φράμπεργκερ, Γκουβελέου, Μαξ (67' Βάργκας), Ιάγο, Γεντβάι (80' Ουντουοκάι), Μπάιερ, Λέβεν (75' Φιντμπόγκανσον), Ρίχτερ, Κεντίρα, Νιντερλέχνερ

Πηγή: aek365.org

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση