Ξέχασε Λεβαντόφσκι με έξι γκολ και πάρτι στην πρεμιέρα της η Μπάγερν!

Οι Βαυαροί επικράτησαν της Άιντραχτ με 6-1

Ιδανικό ξεκίνημα για την Μπάγερν Μονάχου στην πρεμιέρα της για τη φετινή Bundesliga, αφού πέρασε με το επιβλητικό 6-1 από την Φρανκφούρτη και την έδρα της κατόχου του περασμένου Europa League, Άιντραχτ!

Η φυγή του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν επηρέασε στο ελάχιστο την εντυπωσιακή επιθετική λειτουργία των Βαυαρών, με τον Σαντιό Μανέ να πρωταγωνιστεί και να σκοράρει στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπάγερν.

Η καλή μέρα φάνηκε από το... πρωί για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν προβάδισμα στο 5ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ του Κίμιχ, ο οποίος έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Τραπ.

Στο 11’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και μπέρδεμα στην άμυνα της Άιντραχτ, ο Παβάρ με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-0, ενώ στο 29’ ο Μανέ με κεφαλιά άνοιξε λογαριασμό με το πρώτο του επίσημο γκολ στη Γερμανία. Πριν καν συμπληρωθούν 35 λεπτά αγώνα η Μπάγερν έκανε και το 4-0, μετά από υπέροχη ομαδική συνεργασία και γκολ του Μουσιάλα, ενώ ο Γκνάμπρι διαμόρφωσε το 5-0 πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο (43’)!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή για την Άιντραχτ και ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ του Γιάκιτς στο 56’, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να μειώσουν στο 64’, μετά από μεγάλο λάθος του Νόιερ και γκολ του Μουανί. Η Μπάγερν δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, πριν ο Μουσιάλα διαμορφώσει το τελικό 1-6, μετά από υπέροχη κάθετη του Σανέ!