Στα ημιτελικά η Μπάγερν!

Ιστορική πρόκριση για την Σααρμπρίκεν επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία παραμένει και στους τρεις στόχους της φετινής σεζόν. Η κάτοχος του τίτλου νίκησε 1-0 τη Σάλκε στη Veltins Arena και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Τζόσουα Κίμιχ στο 40’.

Η Σάλκε είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 12’. Ο ΜακΚένι βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά και έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Μπάγερν, με τον Μπουργκστάλερ να κάνει το γυριστό και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Οχτώ λεπτά αργότερα, οι «βασιλικοί μπλε» σκόραραν με τον Μπουργκστάλερ, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε, αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 22’, ο Κουτίνιο σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Σούμπερτ έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και έδιωξε τη μπάλα. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 40’. Μετά από κόρνερ του Κουτίνιο και απόκρουση του Μπουργκστάλερ, η μπάλα στρώθηκε στον Κίμιχ, ο οποίος με δεξί μονοκόμματο σουτ, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σούμπερτ, κάνοντας το 0-1.

Η Σάλκε, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, συνέχιζε να δίνει έμφαση στην άμυνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ η Μπάγερν διατηρούσε εύκολα τον έλεγχο, χωρίς να φορτσάρει για δεύτερο γκολ. Στο 62’ είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Κουτίνιο, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Ματοντό έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Τιάγκο να κάνει την προβολή και να αποτρέπει ένα σουτ από τον Ραμάν, ο οποίος πλάσαρε χλιαρά στην αγκαλιά του Νόιερ.

Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν έδειχναν ικανοί να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Η Μπάγερν, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, κρατούσε το υπέρ της σκορ και από ένα σημείο και μετά, απλώς περίμενε να περάσουν τα λεπτά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι Βαυαροί προκρίθηκαν πιο εύκολα από το τελικό σκορ στα ημιτελικά.

Έγραψε ιστορία η Σααρμπρίκεν

Στο βιβλίο με τα ρεκόρ του Κυπέλλου Γερμανίας έβαλε το όνομά της η Σααρμπρίκεν, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα Δ’ κατηγορίας, η οποία προκρίνεται στα ημιτελικά. «Θύμα» της ήταν η Φορτούνα Ντίσελντορφ (είχαν προηγηθεί Γιάν Ρέγκενσμπουργκ, Κολωνία και Καρλσρούη), την οποία νίκησε 7-6 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τελική τους προσπάθεια με τον Γένικε στο 33’ και το κρατούσαν με «νύχια και δόντια» μέχρι και λίγο πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι, αφού έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες (30 τελικές), με αποκορύφωμα το πέναλτι του Χένινγκς στο 83’, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90’ με τον Γιόργκενσεν και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα 30άλεπτο δεν άλλαξε τίποτε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα». Και ήταν μια ψυχοφθόρα διαδικασία, καθώς χρειάστηκαν 20 πέναλτι για να αναδειχθεί νικήτρια η Σααρμπρίκεν με 7-6. Ήρωας ήταν ο τερματοφύλακας Μπατς, ο οποίος, μετά το πέναλτι στην κανονική διάρκεια, απέκρουσε άλλα τέσσερα και έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά.

Πηγή: sport-fm

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση