ΣΟΚ για Μπάγερν, γκέλα για Ντόρτμουντ

Πρώτη ήττα για τη Μπάγερν, 2-1 από τη Χόφενχαϊμ, που πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Μόναχο. Γκέλα και για τη Ντόρτμουντ, 2-2 στην έδρα της Φράιμπουργκ, που ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 90’.

«Μαύρο απόγευμα» για τη Μπάγερν και συνάμα ιστορικό για τη Χόφενχαϊμ στην «Allianz Arena». Οι Βαυαροί γνώρισαν την πρώτη φετινή ήττα τους στη Bundesliga με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στο Μόναχο.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε από την αρχή τα ηνία, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία της Χόφενχαϊμ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις επιθέσεις τους και καθαρά από θέμα τύχης δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, αυτό που δικαιούνταν, το πήραν στο 54’ με τον Ανταμιάν, ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός, πέτυχε το παρθενικό του γκολ στη μεγάλη κατηγορία. Οχτώ λεπτά αργότερα, πέρασε στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους ο Κώστας Σταφυλίδης.

Οι Βαυαροί αφυπνίστηκαν και πίεσαν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 73’ με τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και έξι λεπτά αργότερα και πάλι με τον Ανταμιάν, διπλασίασαν τα τέρματά τους, αυξάνοντας τις πιθανότητες να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα. Όπως και έγινε. Η Μπάγερν δεν μπόρεσε να βρει «απάντηση» για δεύτερη φορά και έτσι η Χόφενχαϊμ πήρε το μεγάλο διπλό.

Γκέλα στο 90’ για τη Ντόρτμουντ

Την ευκαιρία να προσπεράσει τη Μπάγερν και να βρεθεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε η Ντόρτμουντ, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Φράιμπουργκ. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 20’ με τον Βίτσελ, αλλά δέχθηκαν αρκετή πίεση στο πρώτο ημίχρονο από την αντίπαλό τους, η οποία θα μπορούσε να ισοφαρίσει. Αυτό έγινε στο 55’ με τον Βάλντμιντ, που έφερε ισορροπία στο ματς. Κάτι που ήταν δίκαιο. Η Ντόρτμουντ έδειξε την ποιότητά της και δώδεκα λεπτά αργότερα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Χακίμι. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα φύγει με τους τρεις βαθμούς, ήρθε στο 90’ το αυτογκόλ του Μπούρκι για να χαλάσει το… σχέδιο.

Ούτε η Λειψία

Ευκαιρία να περάσει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε και η Λειψία, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λεβερκούζεν. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι «ασπιρίνες» μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Φόλαντ στο 66’. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Νκουνκού ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μάιντς πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της ουραγού Πάντερμπορν και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.