Περίπατος της Σάλκε στη Λειψία και… κορυφή για τη Μπάγερν!

Στην πρώτη θέση η Μπάγερν...

Η Σάλκε κέρδισε 3-1 τη Λειψία στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στη Bundesliga, με το 3-2 της Μπάγερν Μονάχου επί της Πάντερμπορν να την ανεβάζει στην πρώτη θέση. Σπουδαία «διπλά» για Γκλάντμπαχ-Μπάγερ.

Αν και δυσκολεύθηκε περισσότερο του αναμενόμενου, εντούτοις η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε μέσα στο Πάντερμπορν την ουραγό τοπική ομάδα με 3-2, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Bundesliga, για να ανέβει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Οι Βαυαροί έκαναν πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λεβαντόφσκι να αστοχεί ανενόχλητος στο 7’ και τον Κουτίνιο να έχει δοκάρι στην αμέσως επόμενη φάση, ενώ ο Κομάν συμπλήρωσε την… τριπλέτα των χαμένων ευκαιριών, στο 13ο λεπτό. Προτού έρθει ο Γκνάμπρι και μετατρέψει σε γκολ την φοβερή διαγώνια πάσα του Κουτίνιο, κάνοντας το 0-1, δύο λεπτά μετά.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν… άκοπα στο 1-1, με το λάθος γύρισμα του Τιάγκο για τον Νόιερ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του στο 24ο λεπτό. Ενώ στάθηκαν τυχεροί που δεν δέχτηκαν περισσότερα γκολ, αφού Λεβαντόφσκι και Κουτίνιο έχασαν διπλή ευκαιρία λίγο πριν την ανάπαυλα!

Τελικά, ο Κουτίνιο κατάφερε να βρει δίχτυα, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, πετυχαίνοντας στο 55ο λεπτό το 0-2 για τη Μπάγερν και βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για το «τρίποντο» από νωρίς. Η Πάντερμπορν ωστόσο εκμεταλλεύθηκε τη χαλαρότητα του αντιπάλου της και μείωσε με το ωραίο ευθύβολο σουτ του Πρέγκερ, στο 68’, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο σκόρερ είδε το σουτ του από περίπου ίδια θέση να περνάει ελάχιστα άουτ!

Κι αφού δεν έγινε το 2-2, ως είθισται, ήρθε το 1-3, στο 79ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το υπ’ αριθμόν 10 φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα για λογαριασμό των νταμπλούχων Γερμανίας, κάνοντας παράλληλα το 6Χ6! Ο «κεραυνός» του Κόλινς έξι λεπτά πριν τη λήξη έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, αλλά δεν απέτρεψε τελικά την ήττα για την ομάδα του Σεμπάστιαν Βασιλειάδη, που ήταν ξανά βασικός…

«Πάρτι» της Σάλκε μέσα στη Λειψία, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ με το 3-1 την «έπιασε» στη δεύτερη θέση! Οι «ταύροι» είδαν το δοκάρι να στερεί από τον Ζάμπιτσερ το 1-0, στο 15’, σε «φωτοβολίδα» από τα 20 μέτρα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Νίμπελ είπε «όχι» εις διπλούν, με εκπληκτικές επεμβάσεις σε προσπάθειες των Φόρσμπεργκ και Ζάμπιτσερ!

Αντιθέτως, ο αμαρκάριστος Σανέ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ λίγο πριν το ημίωρο, ενώ ο Αρίτ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Χαϊνταρά και με τη χρήση VAR ευστόχησε στο 43ο λεπτό παρότι ο Γκουλασί έπεσε σωστά, κάνοντας το 0-2 για τους «κένιγκσμπλαου».

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης «σέρβιρε» και το τρίτο τέρμα στον Ματοντό, ο οποίος «έσπασε» το οφσάιντ και στο τετ α τετ με τον Γκουλασί, σκόραρε δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Σάλκε, στο 59’. Αφού το μόνο που κατάφεραν ως το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Φόρσμπεργκ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την απίστευτη γκάφα του αλάνθαστου ως τότε Νίμπελ, σκοράροντας έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα…