Πάρτι γενεθλίων η Μπάγερν – «Λύκοι» για σεντόνι

Συνέχισαν με νίκες Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ, «βυθίζεται» κι άλλο η Σάλκε

Με νίκη γιόρτασε τα 121α γενέθλιά της η Μπάγερν Μονάχου. Μετά τις γκέλες με Αρμίνια και Άιντραχτ, η ταξιαρχία του Χάνσι Φλικ επέστρεψε στις επιτυχίες, συντρίβοντας με σκορ 5-1 την Κολωνία. Έτσι, έφτασε τους 52β. και αποσπάστηκε 5 από τη Λειψία, η οποία υποδέχεται αργότερα τη Λειψία. Από την άλλη, οι «τράγοι» γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα και παρέμειναν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Βαυαροί μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και προηγήθηκαν στο 18’ με τον Τσούπο Μότινγκ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Bundesliga με τη φανέλα της Μπάγερν. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα του, 1.553 μέρες μετά το τελευταίο του στην κατηγορία στις 27 Νοεμβρίου 2016. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, φτάνοντας τα 27 σε 23 αγώνες πρωταθλήματος (ρεκόρ για αυτό το διάστημα) και κάνοντας άλλο ένα βήμα για το ρεκόρ των 40 τερμάτων του Γκερντ Μίλερ. Οι «τράγοι» ξαναμπήκαν στο ματς με το γκολ του Σκίρι στο 49’, αλλά ο Πολωνός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 28ο φετινό στο 65’, έδωσε και πάλι «αέρα» δύο γκολ στη Μπάγερν. Το «κερασάκι στην τούρτα» και μάλιστα εις διπλούν έβαλε ο Γκνάμπρι. Ο Γερμανός εξτρέμ με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (82’ και 86’), διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ξαναβλέπει… σεντόνι η Ντόρτμουντ

Κοντά στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League ξαναβρέθηκε η Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια εκμεταλλεύτηκε την απρόσμενη ήττα της Άιντραχτ από τη Βέρντερ στη Βρέμη και νικώντας εύκολα με 3-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ, «μάζεψε» τη μεταξύ τους διαφορά στους 3β. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ο Νταχούντ έδωσε προβάδισμα στους Βεστφαλούς στο 48’. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σάντσο από το σημείο του πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και στο 81’ ο Ρενιέ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έχοντας περάσει ως αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα, έγραψε το τελικό 3-0.

Φοβού τους «λύκους»

Την εξαιρετική αγωνιστική της κατάσταση επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι η Βόλφσμπουργκ. Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Χέρτα με 2-0 και έκανε άλλο ένα βήμα για την έξοδο στο Champions League. Οι «λύκοι» έφτασαν τις 8 νίκες στα τελευταία 11 παιχνίδια, στα οποία διατηρούν το αήττητο και φιγουράρουν στην 3η θέση, έχοντας διαφορά 6β. από την 5η θέση και τη Ντόρτμουντ, στη μάχη για το… σεντόνι. Το προβάδισμα ήρθε με το αυτογκόλ του Κλούντερ στο 38’. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βερολινέζοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν το κατάφεραν και τιμωρήθηκαν στο 89’ από τον Λακρουά, ο οποίος έκανε το 2-0.

«Βυθίζεται» η Σάλκε

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Στουτγάρδη συνέτριψε 5-1 τη Σάλκε και την έστειλε ακόμη πιο κοντά στην Zweite Liga. Οι «βασιλικοί μπλε» έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με 9β. και θα παίξουν την… ύπαρξή τους στον «τελικό» της επόμενης αγωνιστικής με τη Μάιντς, από την οποία απέχουν 8β. Οι Σουηβοί «καθάρισαν» από νωρίς το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν 2-0 με τον Έντο (10’ και 26’), ενώ στο 34’ ο Κάλαϊτζιτς πέτυχε και τρίτο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 40’ με τον Κολάσινατς, αλλά μέχρι εκεί. Το δεύτερο μέρος κύλησε… σβηστά, αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Κλεμέντ (88’) και Ντιντάβι (90’), «γράφοντας» το τελικό, όσο και βαρύ 5-1.