Ο Μπέιλι έσπασε το αήττητο της Μπάγερν!

Πρώτη ήττα με τον Χάνσι Φλικ στον πάγκο

Την… υπογραφή του Μπέιλι φέρει το «διπλό» της Μπάγερ Λεβερκούζεν επί της Μπάγερν Μονάχου, με 2-1, στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς για την 13η αγωνιστική της Bundesliga!

Οι Βαυαροί είχαν δοκάρι, σε προσπάθεια του Γκνάμπρι μόλις στο 9’ και στην αμέσως επόμενη φάση, οι «ασπιρίνες» πήραν το προβάδισμα, με τον Μπέιλι να… χτυπάει στην αντεπίθεση, σημειώνοντας το 0-1 από την ασίστ του Φόλαντ και μαζί το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα μετά την πρεμιέρα!

Η Μπάγερν ανέβασε την πίεσή της σταδιακά, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Γκνάμπρι στο 18ο λεπτό και τον Γουέντελ να κόβει σωτήρια τον Μίλερ, στην επόμενη φάση, μπροστά από κενή εστία, ενώ στο 22’ είχε κι άλλο δοκάρι, με τον Πέρισιτς, αλλά τη φάση να «ακυρώνεται» για οφσάιντ.

Ο Γκνάμπρι θα μπορούσε να κάνει το 1-1 στο 31ο λεπτό, αλλά αστόχησε για λίγο και τελικά, η… δικαίωση των νταμπλούχων Γερμανίας ήρθε στο 34’. Όταν ο Μίλερ με σουτ με το αριστερό και τη «συμβολή» του Σβεν Μπέντερ, άνοιξε λογαριασμό για φέτος στη Bundesliga…

Τα πανηγύρια κράτησαν λίγο, ωστόσο, αφού, ξανά ο Μπέιλι, σε μια ακόμα κόντρα, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με σουτ στην απέναντι γωνία του Νόιερ, σημείωσε το 1-2 για τη Λεβερκούζεν!

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στην επανάληψη, με τον Αμίρι να χάνει την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι, για να ακολουθήσει… πολιορκία από πλευράς Μπάγερν. Λεβαντόφσκι στο 55’, Πέρισιτς στο 56’ και ξανά Λεβαντόφσκι με… ολίγη από Μίλερ στην εξέλιξη της φάσης στο 60ο λεπτό δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χραντέτσκι. Ενώ ο Γκορέτσκα αστόχησε ανενόχλητος, στο 64’!

Η Μπάγερ άντεξε το «σφυροκόπημα», πήρε θάρρος από την τύχη της και έψαξε ξανά το 1-3 στην αντεπίθεση. Ο Ντιαμπί δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Νόιερ στο 66ο λεπτό, ενώ το σουτ του Μπελαράμπι από την περιοχή στο 75’ πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ είχε ένα ακόμα δοκάρι, δύο λεπτά μετά, σε κεφαλιά του Γκορέτσκα, κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα από την αποβολή του Τα με απευθείας κόκκινη στο 80’ για φάουλ πάνω στον Κουτίνιο, αλλά γκολ δεν έβαλε.

Αντιθέτως, είδε το… κακό με τα δοκάρια να τριτώνει, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από κόρνερ η προσπάθεια του Λεβαντόφσκι σταμάτησε στην οριζόντια δοκό, με τους παίκτες του Πέτερ Μπος να πανηγυρίζουν τελικά στο 96’ τη μεγάλη νίκη τους…