Ντόρτμουντ, σου 'ρχεται αγριεμένη!(vid)

Καθάρισε και πάει στο ντέρμπι στο +4 η Μπάγερν

Την έκτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου, που κέρδισε με 5-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς για την 27η αγωνιστική της Bundesliga και παρέμεινε πρώτη με διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ!

Οι Βαυαροί μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι, έφτιαξαν ευκαιρίες με τους Λεβαντόφσκι και Μίλερ πριν το δεκάλεπτο, ο πρώτος είχε δοκάρι στο 12’ -που ήταν το 17ο φετινό για την ομάδα του, ούσα πρώτη σε όλη την κατηγορία- για να έρθει περίπου… μοιραία το 1-0, στο 17’.

Με την 17η φετινή ασίστ του Μίλερ και τον Γκορέτσκα να σκοράρει με δυνατό σουτ με το δεξί, για δεύτερη φορά στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Τραπ!

Ο Λεβαντόφσκι έφτασε κοντά στο 2-0 στο 38ο λεπτό, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Μίλερ δεν λάθεψε και με το… δικό του στυλ μετουσίωσε σε γκολ την σέντρα-ασίστ του Ντέιβις από αριστερά…

Με την επανέναρξη του αγώνα, η Μπάγερν πέτυχε και το 3-0 καθώς στα 45 δευτερόλεπτα από την σέντρα ο Λεβαντόφσκι σκόραρε με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από γέμισμα του Κομάν από τα δεξιά και έδειξε να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη.

Από το… πουθενά, οι «αετοί» μείωσαν με σκόρερ τον πιο παραγωγικό αμυντικό της κατηγορίας, καθώς ο Χίντερεγκερ πέτυχε το 3-1 με δυνατό βολέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόντε από τα δεξιά, στο 51’.

Ενώ, τέσσερα λεπτά μετά, ξανά ο Αυστριακός στόπερ πέτυχε και το 3-2 για την Άιντραχτ, αυτή την φορά με κεφαλιά, ξανά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόντε, φτάνοντας παράλληλα τα οκτώ τέρματα στη φετινή Bundesliga!