Ακόμη ένας τίτλος για την Μπάγερν!

Πήρε το UEFA Super Cup νικώντας την Σεβίλλη με 2-1

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε την Σεβίλλη στο «Πούσκας Αρένα» με 2-1 και πανηγύρισε την κατάκτηση του UEFA Super Cup για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπος στο 13’, όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης έφεραν τούμπα το ματς με γκολ των Γκορέτζκα (34’) και Μαρτίνες (114’).

Δεν αφήνει τίτλο για τίτλο η Μπάγερν. Οι Βαυαροί επικράτησαν στην παράταση της Σεβίλλης μες 2-1, πήρα το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ κι έκαναν το… quadruple καθώς μέσα στη χρονιά πήραν το πρωτάθλημα, το Τσάμπιονς Λιγκ αλλά και το Κύπελλο. Απομένει λοιπόν το Παγκόσμιο συλλόγων…

Κατέβασε ρολά ο Νόιερ, με κόσμο στις κερκίδες το ματς.

Στο 11ο μόλις λεπτό ο Αλάμπα έκανε πέναλτι στον Ράκιτιτς και ο Οκάμπος από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ για τη Σεβίλλη. Στο 22ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι γύρισε από δεξιά για τον Μίλερ, το κοντινό σουτ του οποίου κόπηκε σε κόρνερ από τον Κουντέ και στο 26’ ο Μίλερ άνοιξε ιδανικά δεξιά στον Παβάρ που εντελώς ανενόχλητος πλάσαρε άστοχα.

Στο 30’ ο Νόιερ έβγαλε μόνο του τον Λεβαντόφσκι, αλλά ο Πολωνός πλάσαρε αδύναμα στα χέρια του Μπόνο και στο 34’ ο Μίλερ άλλαξε όμορφα με τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός βρήκε εξαιρετικά τον Γκορέτσκα, ώστε αυτός να ισοφαρίσει με ωραίο πλασέ από το πέναλτι.

Στο 46’ ο Νόιερ έδωσε μετά από σουτ του το 51ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Λεβαντόφσκι για οφσάιντ και στο 58’ ο Μπόνο έσωσε μετά από σουτ του Γκνάμπρι και στην επαναφορά ο Σανέ σούταρε στα σώματα.

Στο 76ο λεπτό η άμυνα της Σεβίλλης έδιωξε προ του Λεβαντόφσκι και στο 79’ ο Μπόνο είπε όχι σε σουτ του Μίλερ ενώ στο 87’ ο Εν Νεσιρί βγήκε μόνος με τον Νόιερ, έκανε το πλασέ αλλά ο τεράστιος Γερμανός έσωσε.

Στο 92’ η Σεβίλλη απείλησε με τον Χορδάν και στο επόμενο λεπτό ο Εν Νεσιρί πλάσαρε από κοντά με τον Νόιερ να βρίσκει την μπάλα και να τη στέλνει στο δοκάρι του. Στο 100’ το σουτ του Κίμιχ πέρασε λίγο άουτ και στο 102’ ο Μπόνο μπλόκαρε το σουτ του Τολισό αλλά στο 104’ οι Βαυαροί έφτασαν στο γκολ. Ο Μπόνο είπε όχι σε σουτ του Αλάμπα και στην επαναφορά ο Μαρτίνεθ με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Στο 105’ ο Ζίλε έκανε το σουτ αλλά ο Κάρλος έσωσε στη γραμμή και μάλιστα στο 106’ ο Εσκουδέρο έχασε μεγάλη ευκαιρία με προβολή από κοντά. Στο 115’ το σουτ του «Λέβα» από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 120' ο Λεβαντόφσκι έφυγε μόνος με τον Μπόνο και πλάσαρε άστοχα σε μια φάση που του έγινε πέναλτι.

Πηγή: aek365

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Μπάγερν Μονάχου (Χ. Φλικ): Νόιερ, Σιούλε, Παβάρντ, Ερνάντεζ (99' Μαρτίνες), Αλάμπα (112' Μπόατενγκ), Γκορέτσκα (99' Ντείβις), Κίμιχ, Σανέ (70' Τολιζό), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφκσι

Στο πάγκο: Ούλραϊχ, Μαρτίνες, Μπόατενγκ, Ντέιβις, Τολισό, Τίλμαν, Ρίτσαρτς, Κιζάνς, Ζίρκζεϊ, Φάιν, Νούμπελ, Μουσιάλα

Σεβίλλη (Γ. Λοπετέγκι): Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Εσκουδέρο, Ράκιτιτς (56' Τόρες), Φερνάντο, Ζορντάν (94' Βάθκεθ), Οκάμπος, Σούσο (73' Γκούντελι), Ντε Γιόνγκ (56' Νεσίρι)

Στο πάγκο: Βάτσιλικ, Γκόμεθ, Χανταντί, Ροντρίγκες, Ακούνια, Τόρες, Βάθκεθ, Φερνάντεθ, Τζιλ, Ντίας, Γκούντελι, Χαντάντι, Νεσίρι

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ

Σκόρερ: 34' Γκορέτζκα, 104' Μαρτίνες/ 13' Οκάμπος

Κίτρινες: 12' Αλάμπα, 90+1' Ερνάντεζ/Ζορντάν 45+2', 55' Κουντέ, 70' Φερνάντο, 119' Εσκουδέρο