Μια νίκη από τη σαλατιέρα η Μπάγερν με λυτρωτή τον Γκορέτσκα

Θέλει άλλο ένα τρίποντο για να πάρει τον τίτλο

Μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 8η συνεχόμενη χρονιά και 30η στην ιστορία της απέχει η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί τα βρήκαν… μπαστούνια απέναντι στη Γκλάντμπαχ στην «Allianz Arena», στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga, αλλά τελικά με γκολ του Γκορέτσκα στο 86', πήραν τη νίκη με 2-1 και διατήρησαν το +7 από τη Ντόρτμουντ, τρεις στροφές πριν το φινάλε. Αυτό σημαίνει ότι αν το βράδυ της Τρίτης (16/6) φύγουν με το διπλό από τη Βρέμη απέναντι στη Βέρντερ, κατακτούν και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Μπάγερν ήξερε ότι θα είχε δύσκολο έργο, αφενός γιατί αντιμετώπιζε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, που μάχεται για την έξοδο στο Champions League (ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση με τη Λεβερκούζεν, που παίζει αύριο με τη Σάλκε), αφετέρου γιατί δεν ήταν διαθέσιμοι οι Λεβαντόφσκι και Μίλερ λόγω τιμωρίας. Με απλά λόγια το…. 66% των φετινών τερμάτων της. Έστω και δύσκολα, έφτασε στην κατάκτηση της νίκης και αγκάλιασε τη σαλατιέρα.

Το ματς:

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 12' με το σουτ του Κιζάνς, που πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Γκλάντμπαχ σκόραρε με τον Χόφμαν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 23' ήταν η σειρά του Ερνάντες να βρεθεί κοντά στο γκολ, ωστόσο νικήθηκε από τον Ζόμερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Εμπολό αρχικά είδε τον Νόιερ να αποκρούει την κοντινή κεφαλιά του και στην επαναφορά, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τελικά, χρειάστηκε ένα αβίαστο λάθος για να έρθει το πρώτο γκολ στον αγώνα στο 26'. Ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ έδωσε τη μπάλα στον Ζίρκτσεε, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση, έκανε το 1-0 για τη Μπάγερν. Στο 37', η Μπορούσια έφτασε στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Παβάρ, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα σε σέντρα του Χέρμαν, την έστειλε στο βάθος της εστίας του Νόιερ.

Στον ίδιο ρυθμό άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Νόιερ να σταματάει τους Στιντλ (48') και Χέρμαν (54'), ενώ ενδιάμεσα (53') ο Γκνάμπρι απέτυχε να νικήσει τον Ζόμερ μέσα από τη μικρή περιοχή. Μετά από ένα… νεκρό δεκάλεπτο, στο 66' ο Γκνάμπρι σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Ζόμερ πέφτοντας εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία, απέτρεψε το δεύτερο γκολ της Μπάγερν.

Τα «πουλάρια» αμύνονταν σωστά, κρατώντας περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους, ωστόσο, στο τελευταίο εικοσάλεπτο δεν μπορούσαν να βγουν με αξιώσεις μπροστά. Οι Βαυαροί προσπαθούσαν, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο, να πετύχουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ, αλλά αυτό δεν ερχόταν. Η λύτρωση ήρθε στο 86' με τον Γκορέτσκα, ο οποίος με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Παβάρ, έγραψε το τελικό 2-1.