Ματσάρα, τριάρα και κορυφή για Μπάγερν

Πήρε το Klassiker με 3-2

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το Klassiker, νικώντας 3-2 τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη Bundesliga.

Το ματς:

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό, η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Λεβαντόφσκι, που αστόχησε από κοντινή απόσταση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νόιερ πρόλαβε με έξοδο τον Χάαλαντ, ενώ στο 6’ η Ντόρτμουντ έκανε το πρώτο σουτ με τον Βίτσελ, που δεν σημάδεψε σωστά. Στο 14’, οι Βαυαροί είχαν άλλη μια σπουδαία στιγμή, όταν μετά από σέντρα του Μπόατενγκ, ο Γκορέτσκα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπούρκι «απογειώθηκε» και έδιωξε τη μπάλα.

Στο 22’ ο Ντιλέινι έβγαλε τον Χάαλαντ απέναντι από τον Νόιερ, αλλά ο Νορβηγός πλάσαρε άουτ, σε μια φάση, που έπρεπε να είχε σταματήσει, καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα, η Μπάγερν άνοιξε το σκορ σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, αλλά αυτό, μετά από χρήση του VAR, δεν μέτρησε. Ο Κομάν πάσαρε από τον χώρο του κέντρου στον Γκνάμπρι, ο οποίος έκανε κούρσα από αριστερά και σέντρα προς τον Λεβαντόφσκι, που σκόραρε με προβολή, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς οριακά ο Πολωνός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια, μπήκαν στο τέλος όχι ένα, αλλά δύο γκολ. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 45’, όταν μετά από εξαιρετική σέντρα του Γκερέρο, ο Ρόις, ο οποίος βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή, «εκτέλεσε» τον Νόιερ, κάνοντας το 1-0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλάμπα μετά από «κομπίνα» σε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Μπούρκι ισοφαρίζοντας 1-1.

Με μεγάλη ευκαιρία για τη Μπορούσια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 47’ ο Χάαλαντ έκανε τη σέντρα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Και στο επόμενο λεπτό το «πλήρωσε». Ο Ερναντέζ έκανε «συστημένη» σέντρα στο κεφάλι του Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1, πετυχαίνοντας το 11ο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Στο 51’ οι Βαυαροί έφτασαν μια ανάσα και από το τρίτο γκολ με τον Κομάν, που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Ένα από τα προβλήματα της Ντόρτμουντ ήταν ότι δεν μπορούσε να σημαδέψει στην εστία, αλλά και όταν έγινε στο 63’, το πλασέ του Ρέινα, μετά τη λάθος απόκρουση του Μπόατενγκ, ήταν χλιαρό και ο Νόιερ μπλόκαρε εύκολα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρόις βρέθηκε επίσης σε πλεονεκτική θέση, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των Βαυαρών έκανε αυτό που έπρεπε. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κι αυτό οφειλόταν στη Μπάγερν. Οι Βαυαροί έκαναν άψογη διαχείριση του υπέρ τους σκορ και όταν βρήκαν την ευκαιρία, σκόραραν.

Στο 80’ και μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Σανέ, ο οποίος είχε μπει στο γήπεδο στο 69’, έκανε ένα σλάλομ και «κάρφωσε» τον Μπούρκι, γράφοντας το 3-1. Όμως, οι Βεστφαλοί δεν το έβαλαν κάτω. Τρία λεπτά αργότερα, σε μια δική τους αντεπίθεση, ο Χάαλαντ αυτή τη φορά βρήκε στόχο, μειώνοντας σε 3-2. Στο 87’ η Ντόρτμουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Ρόις, που βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαντόφσκι σκόραρε, αλλά είδε για δεύτερη φορά να ακυρώνεται το γκολ που πέτυχε ως οφσάιντ. Παρ’ όλα αυτά, αυτό δεν επηρέασε το αποτέλεσμα, αφού το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε νικήτρια με 3-2 τη Μπάγερν, που απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής.