Και τώρα, πιάστε τη Μπάγερν…

Συνέτριψε 4-0 τη Σάλκε και αποσπάστηκε επτά βαθμούς από τη Λειψία στην κούρσα του τίτλου...

Λένε πως τα δώρα δεν επιστρέφονται. Και αυτό που δέχθηκε η Μπάγερν Μονάχου από τη Λειψία, ήταν πολύ απρόσμενο. Οι Βαυαροί δεν ήταν ακατάδεχτοι, το… ξετύλιξαν με όμορφο τρόπο και μπορούν από τώρα να σκέφτονται την ώρα που θα σηκώσουν τη σαλατιέρα. Γιατί μόνο αν δεν κατέβουν οι ίδιοι στο γήπεδο στα επόμενα παιχνίδια, θα συμβεί κάτι διαφορετικό.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ, λοιπόν, πέρασε με άνεση από τη «Veltins Arena», συντρίβοντας με σκορ 4-0 την ουραγό Σάλκε, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga και πλέον αποσπάστηκαν επτά βαθμούς από τη Λειψία. Στο -10 βρίσκονται Λεβερκούζεν και Βόλφσμπουργκ, ενώ η Ντόρτμουντ είναι στο -13. Όσο για τους «βασιλικούς μπλε», βρίσκονται μόνοι στην τελευταία θέση, απέχοντας οχτώ βαθμούς από την Κολωνία, που βρίσκεται στη 16η θέση, η οποία οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Η Μπάγερν «άνοιξε το χορό» στο 7’ με τον Λεβαντόφσκι και στο 10’ με τον Μίλερ, για να έρθει ένα λεπτό αργότερα η «απάντηση» της Σάλκε με τον Ουτ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά. Μέσα σε ένα τρίλεπτο (26’-28’) ο Γκνάμπρι αστόχησε δύο φορές, ενώ στο 31’ ο Νόιερ επενέβη σωτήρια στο σουτ του Καμπάκ. Το «ρόδι έσπασε» στο 33’ με κεφαλιά ο Μίλερ με το όγδοο φετινό του τέρμα, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 1-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Βαυαροί απλοποίησαν τα πράγματα. Στο 53’, ο Κίμιχ ήταν και πάλι ο πασέρ, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 0-2, φτάνοντας τα 23 φετινά γκολ, γράφοντας παράλληλα ιστορία. Ο «Λέβα» σκόραρε για όγδοο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, που είναι το νέο ρεκόρ στη Bundesliga και για ενδέκατο συνεχόμενο σε βάρος της Σάλκε, που επίσης αποτελεί ρεκόρ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, χάνοντας ευκαιρίες με τους Σέρνταρ (60’) και Ουτ (76’), αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι έκοψαν ταχύτητα, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πετύχουν άλλα δύο γκολ. Στο 88’ ο Μίλερ, μετά την τρίτη ασίστ του Κίμιχ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το 0-3 και στο 90’ ο Αλάμπα «έγραψε» το τελικό 0-4, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Βαυαρών.

Αναλυτικά, η 18η αγωνιστική

Παρασκευή, 22/1

Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 4-2 (11’, 32’ Ελβέντι, 49’ Μπενσεμπαΐνι, 78’ Τουράμ - 22’, 28’ Χάαλαντ)

Σάββατο, 23/1

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 0-1 (35’ Μπακού)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-1 (14’ Ντεμίροβιτς, 37’ Γέονγκ - 7’ Βαμανγκιτούκα)

Μάιντς-Λειψία 3-2 (24’, 35’ Νιακατέ, 50’ Μπαρέιρο - 15’ Άνταμς, 30’ Χάλστενμπεργκ)

Άουγκσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (17’, 47’ Ντιντερλέκνερ - 25’ Ίνγκβαρτσεν)

Μπίλεφελντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-5 (36’ Κόρδοβα - 25’, 33’ Σίλβα, 27’ Κόστιτς, 51’ αυτ. Νίλσον, 75’ Γιόβιτς)

Χέρτα Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 1-4 (45’ Κόρντομπα - 10’ πεν. Σέλκε, 29’ Τοπράκ, 57’ Μπιτενκούρ, 77’ Σάρτζεντ)