«Γκέλαρε» ξανά η Μπάγερν - Κορυφή... ο Σάλαι!

Δύο ακόμα βαθμούς άφησε η Μπάγερν Μονάχου, μένοντας στο 1-1 εκτός έδρας με την Ουνιόν Βερολίνου

Δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών για τη Μπάγερν Μονάχου, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga, μετά το «Χ» της περασμένης εβδομάδας με την Γκλάντμπαχ.

Οι Βαυαροί παρουσιάστηκαν με οκτώ αλλαγές σε σχέση με το μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου, με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν να επιστρατεύει τα… βαριά χαρτιά της ομάδας του.

Ωστόσο, ήταν οι φορμαρισμένοι «σιδερένιοι» -που είναι πλέον 12 ματς αήττητοι και «τρέχουν» το καλύτερο εν ενεργεία ρεκόρ στο πρωτάθλημα- εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία. Με τον Μπέκερ, ο οποίος σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική, στο 12’, και παράλληλα έφτασε τα πέντε γκολ!

Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε τρία λεπτά μετά, δια ποδός Κίμιχ, με τον Γερμανό μέσο να σκοράρει ξανά μετά την πρεμιέρα. Στην επανάληψη, δημιούργησε ευκαιρίες για να κάνει το 1-2, αλλά έπεσε πάνω στον Ρένοβ, ενώ υπήρξε και άστοχη, με αποτέλεσμα να μείνει στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Βίοι αντίθετοι για την Φράιμπουργκ, η οποία επικράτησε εκτός της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 3-2, πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα και παράλληλα ανέβηκε στην κορυφή του!

Οι «ασπιρίνες» επιβεβαίωσαν την… διαχρονική τους «ταυτότητα», αφού είδαν τον Ντεμιρμπάι να τους βάζει μπροστά στο σκορ νωρίς, αλλά είδαν τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν τούμπα το ματς, με δύο γκολ σε τρία λεπτά με το καλημέρα στην επανάληψη.

Η Λεβερκούζεν έκανε το 2-2, μετά την ασίστ του Χάντσον Οντόι -στο ντεμπούτο του- στον Σικ, πίεσαν για το 3-2, αλλά αυτό ήρθε από την Φράιμπουργκ, που, στο 400ο παιχνίδι του Στράιχ στον πάγκο της, ευτύχησε να κάνει γκολ και την τρίτη της ευκαιρία, με τον Ντοάν στο 72ο λεπτό!

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση