Εξωπραγματική με το… καλημέρα η Μπάγερν

Τις… άγριες διαθέσεις που έχει και την φετινή σεζόν έδειξε από την πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα

Ποιος είδε την Μπάγερν και δεν την… ξαναφοβήθηκε. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας και Ευρώπης, διέσυρε με σκορ 8-0 την Σάλκε στο Μόναχο σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα.

Οι βαυαροί, συνεχίζοντας τον φρενήρη ρυθμό που έχουν βρει από την περυσινή σεζόν, έκαναν… πλάκα στους «βασιλικούς μπλε», σε ένα παιχνίδι που είχαν 20 τελικές φάσεις έναντι… τριών των αντιπάλων τους. Τον χορό των γκολ, άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκνάμπρι, για να διπλασιάσει τα τέρματα των παικτών του Φλικ ο Γκορέτσκα στο 19’. Ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι στο 31’ διαμόρφωσε το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Παρότι η Μπάγερν είχε «κλειδώσει» το τρίποντο, κατά την προσφιλή της συνήθεια συνέχιζε στο 100% και πέτυχε δύο ακόμα γκολ νωρίς-νωρίς, για το 5-0 και το χατ τρικ του Γκνάμπρι στο 47’ στο 59’. Ο Μίλερ έκανε στο 70’ το 6-0, δύο λεπτά αργότερα ο Σανέ σκόραρε ξανά για τους γηπεδούχους, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Μουσιάλα στο 81’ Το 8-0 του νεαρού, τον έχρισε παράλληλα νεότερο σκόρερ στην ιστορία της Μπάγερν στην Μπουντεσλίγκα, σε ηλικία 17 χρονών και 205 ημερών!

Αναλυτικά η 1η αγωνιστική:

Παρασκευή 18/9

Μπάγερν-Σάλκε 8-0 (4’ & 47’, 59’ Γκνάμπρι, 19’ Γκορέτσκα, 31’ Λεβαντόφσκι (πεν.), 70’ Μίλερ, 72’ Σανέ, 81’ Μουσιάλα)