Επιβλητική νίκη της Μπάγερν στη Λειψία (vid)

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Νάγκελσμαν

Με επιβλητικό τρόπο η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 4-1 από τη Λειψία. Οι «βαυαροί» δεν δυσκολεύτηκαν να προσθέσουν άλλη μια νίκη στο ενεργητικό τους, που τους φέρνει σε απόσταση δύο βαθμών από τη Βόλφσμπουργκ η οποία νωρίτερα επικράτησε εκτός έδρας της Γκρόιτερ Φιρτ.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 12ο λεπτό, καταφέρνοντας να πλήξει το ηθικό των γηπεδούχων. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου ο Μουσιάλα έκανε το 2-0 για την Μπάγερν.

Η Λειψία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 52ο λεπτό το τέρμα του Σίλβα δεν κατοχυρώθηκε καθώς μετά από χρήση του var διαπιστώθηκε ότι ήταν οφσάιντ. Στο 54ο λεπτό ο Σανέ έκανε το 3-0 για την Μπάγερν «καθαρίζοντας» το ματς. Στο 58ο λεπτό ο Λάιμερ μείωσε σε 3-1 αλλά ο Τσούπο-Μοτίνγκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.