Έδειξε στην Ουνιόν ποιος κάνει… κουμάντο στη Γερμανία!

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου μετέτρεψε σε... περίπατο το ντέρμπι

Με... καρδιά πρωταθλήτριας, η Μπάγερν Μονάχου έδειξε στην Ουνιόν Βερολίνου ποιος κάνει κουμάντο στη Γερμανία!

Οι Βαυαροί μετέτρεψαν σε... περίπατο το ντέρμπι κορυφής με τους Βερολινέζου, με την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν να επικρατεί με χαρακτηριστική άνεση 3-0 στην «Αλιάνζ Αρένα», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Νίκη με την οποία η Μπάγερν ανέβηκε εκ νέου στην πρώτη θέση της Bundesliga με 46 βαθμούς, όσους έχει και η Μπορούσια Ντόρτμουντ μετά την χθεσινή της νίκη επί της Χόφενχαϊμ (0-1).

Σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, εκεί όπου η Μπάγερν μπήκε αγριεμένη, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Τσούπο-Μοτίνγκ στο 31', με ωραία κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, έπειτα από ωραία build-up επίθεση των γηπεδούχων και σέντρα του Κομάν από τα δεξιά.

Εννέα λεπτά αργότερα, ο Γάλλος μεσοεπιθετικός πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, όταν και έφυγε ταχύτατα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, άδειασε με ωραία κοφτή ντρίπλα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλασάροντας προ κενής εστίας για το 2-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με κοντινή προβολή του Μουσιάλα από γύρισμα του Μίλερ. Στην επανάληψη, ο ξέφρενος ρυθμός που είχε το ματς στο πρώτο 45λεπτο έπεσε αρκετά, με την Μπάγερν ωστόσο να αγγίζει το τέταρτο γκολ σε τρεις περιπτώσεις, με τα σουτ των Ντέιβις (48', 86') και Μίλερ (72').

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Τελευταία Ενημέρωση