Βρέξει, χιονίσει… Μπάγερν! (vid)

Πέτυχε το ζητούμενο στο χιονισμένο Βερολίνο

Η Μπάγερν δεν καταλαβαίνει τίποτα, ούτε από χιόνια! Χωρίς να εντυπωσιάσουν αυτήν τη φορά, οι Βαυαροί έκαναν το «καθήκον» τους στο χιονισμένο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου και με το 1-0 επί της Χέρτα για την 5η σερί νίκη τους συνεχίζουν την επέλαση για τον τίτλο!

Η διαφορά, πλέον, από τη 2η Λειψία ξέφυγε και πάλι στους 10 βαθμούς, με την ομάδα του Μονάχου, βέβαια, να έχει ένα ματς περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έβαλαν δύσκολα στην Μπάγερν, που κατάφερε με το γκολ του Κομάν στο 21ο λεπτό να πάρει ακόμη ένα «τρίποντο».

Νωρίτερα, στο 10', η ομάδα του Χάνσι Φλικ κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό, αλλά ο Λεβαντόφσκι, που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν κατάφερε -και όμως- να ευστοχήσει, με τον Γιάρσταϊν να πέφτει σωστά και να αποκρούει.

Στο δεύτερο 45λεπτο και ενώ ο Γιάρσταϊν εξελισσόταν σε μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς, η Χέρτα πίεσε για την ισοφάριση, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά είδε τον Κούνια να πετάει στα σκουπίδια μεγάλη ευκαιρία, με το 0-1 να παραμένει ως το τελευταίο σφύριγμα.