Βαυαρικό πάρτι τίτλου! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου απέχει πλέον τρεις βαθμούς από την κατάκτηση του τροπαίου

Σε… παράσταση τίτλου μετέτρεψε η Μπάγερν Μονάχου το υποτιθέμενο ντέρμπι απέναντι στη Μπάγερ, στο Λεβερκούζεν, όπως μαρτυράει και το τελικό 1-4.

Οι «ασπιρίνες» έκαναν το… λάθος να προηγηθούν πριν το δεκάλεπτο, με τον Αλάριο να ξαναβρίσκει δίχτυα μετά τις 26 Ιανουαρίου. Ωστόσο, οι Βαυαροί βρήκαν την απάντηση πριν το ημίωρο, με τον Γκορέτσκα να βγάζει τον Κομάν… φάτσα με τον Χραντέτσκι κι εκείνον να ισοφαρίζει.

Από… πασέρ ο Γκορέτσκα έγινε σκόρερ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, μετά την 20η ασίστ του Μίλερ, ενώ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος στην τελευταία φάση, με τον Γκνάμπρι να… εξιλεώνεται για την χαμένη ευκαιρία του προηγούμενου λεπτού, πετυχαίνοντας το 1-3 και το 12ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα…

Φυσικά, ματς της Μπάγερν χωρίς γκολ του Λεβαντόφσκι δεν… νοείται κι έτσι ο Πολωνός στράικερ φρόντισε να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Με πολύ ωραία κεφαλιά, από ασίστ -ποιού άλλου;- του Μίλερ, ο Λεβαντόφσκι πέτυχε το 4-1 μετά από μία ώρα παιχνιδιού, φτάνοντας τα 30 τέρματα στη φετινή Bundesliga!

Για να έρθει ο πιτσιρικάς Βιρτς ένα λεπτό πριν τη λήξη και να σημειώσει το παρθενικό του τέρμα στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4, που διατήρησε τη Λεβερκούζεν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και τη Μπάγερν καθ’ οδόν για τον όγδοο σερί τίτλο της, από τον οποίο απέχει μόλις τρεις βαθμούς.