Λειψία για τίτλο, Σάλκε για… φούντο!

Η Λειψία πέρασε εύκολα με 6-1 από τη «Φέλτινς Αρίνα»

Βίοι αντίθετοι για Λειψία και Σάλκε τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πέρασε πολύ εύκολα με 6-1 από τη «Φέλτινς Αρίνα», ανέβηκε στη 2η θέση και απέχει ένα τρίποντο πλέον από την Μπάγερν αλλά έχοντας ματς παραπάνω. Από την άλλη, η Σάλκε έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με 9 βαθμούς και στο -6 από τη θέση των μπαράζ έχοντας και έναν ματς παραπάνω από Στουτγκάρδη και Άουγκσμπουργκ που βρίσκονται εκεί.

Στο 7ο μόλις λεπτό η Λειψία έφυγε στην κόντρα, ο Σίλβα είχε δεξιά του τον Βέρνερ αλλά επέλεξε να κάνει το σουτ από το ημικύκλιο και δικαιώθηκε καθώς άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στο 10’ σε παρόμοια φάση ο Σομποσλάι ήταν εκείνος που δοκίμασε το σουτ αλλά αυτή τη φορά ο Σβολόβ του είπε όχι και στο 15’ ο Όλμο είδε μόνο του τον Χένρικς στα δεξιά, του πέρασε την μπάλα και ο δεξιός μπακ της Λειψίας έγραψε το 0-2 με διαγώνιο σουτ.

H Σάλκε δεν υπήρχε στο γήπεδο και στο 19’ ο Σβολόβ έσωσε μετά από κοντινό πλασέ του Λάιμερ ενώ στο επόμενο λεπτό πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε πλασέ του Σίλβα από το ύψος της μικρής περιοχής! Στο 22’ μετά από κόρνερ ο Όλμο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 44’ ήρθε το 3ο γκολ για τους «ταύρους». Ο Σβολόβ απέκρουσε μετά από σουτ του Όλμο αλλά ο Σίλβα πήρε το ριμπάουντ και σαν σε προπόνηση πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-3. Και στο 45+2’ ο Όλμο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βέρνερ με πλασέ από κοντά έγραψε το 0-4 ενώ στο 45+5’ ο Βέρνερ αστόχησε εξ επαφής με κεφαλιά! Μάλιστα με το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος ο κόσμος της Σάλκε αποδοκίμασε έντονα τους παίκτες της ομάδας του.

Στο 49ο λεπτό ο Σβολόβ έβγαλε δύσκολα μετά από σουτ του σουτ του Ορμπάν από δεξιά και από την εκτέλεση του κόρνερ ο Χένρικς έκανε το σουτ αλλά αστόχησε από κοντά.

Η Σάλκε απάντησε στο 56ο λεπτό με τον Φράι να βγάζει κάθετα στον Κοζούκι που από κοντά πλάσαρε τον Μπλάσβιχ για το 1-4. Στο 63’ το μακρινό σουτ του Αϊντίν πέρασε λίγο έξω ενώ στο 66’ ο Σβολόβ είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Σίλβα και στην επαναφορά ο Λάιμερ σούταρε στα σώματα.

Στο 73’ ο Λάτσα σέντραρε από αριστερά αλλά ο Φρέι πλάσαρε άουτ από το πέναλτι και στο 78’ ο Σβολόβ είπε και πάλι όχι σε σουτ του Σίλβα από το ύψος της περιοχής. Τελικά στο 83ο λεπτό ο Όλμο με απίθανη λόμπα από δεξιά, «κρέμασε» τον Σβολόβ κι έγραψε το 1-5 ενώ στο 90' ο Πόουλσεν με όμορφο δεξί πλασέ από αριστερά, έκανε το 1-6.

ΣΑΛΚΕ: Σβολόβ, Γιοσίντα, Κράους, Λάρσον (46’ Ιβάν), Λάτσα, Μπίλτερ, Ούρονεν (46’ Αϊντίν), Φρέι (80’ Μορ), Μπρούνερ, Κοζούκι (80’ Τερόντε), Ματριτσιάνι

ΛΕΙΨΙΑ: Μπλάσβιχ, Χάλστενμπεργκ (85' Ράουμ), Ορμπάν, Χένρικς, Γκβάρντιολ, Σλάγκερ (85' Καμπλ), Λάιμερ (77’ Αϊνταρά), Σομποσλάι (71’ Φόρζμπεργκ), Όλμο, Σίλβα, Βέρνερ (77’ Πόουλσεν)