Κουνάει... σεντόνι η Λειψία, «ανάσαναν» Σάλκε και Φορτούνα

Η Λειψία νίκησε 3-2 τη Βέρντερ Βρέμης και διεύρυνε τη διαφορά της από την πέμπτη Άιντραχτ. Σπουδαία «διπλά» για Σάλκε και Φορτούνα Ντίσελντορφ, μπήκε αλλαγή ο Δώνης

Τέταρτη στο… παρά τρία η Λειψία!

Στο πιο συναρπαστικό ματς του… κυρίως πιάτου της 17ης αγωνιστικής στη Bundesliga, η Λειψία επικράτησε της Βέρντερ Βρέμης με σκορ 3-2, αποκτώντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων από την πέμπτη στη βαθμολογία Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με παιχνίδι περισσότερο!

Οι «ταύροι» προηγήθηκαν 2-0, χάρη στο τέρμα του Λούκας Κλόστερμαν, αλλά και την… ασίστ του Μαξ Κρούζε για τον Τίμο Βέρνερ, με τον δεύτερο να νικάει σε τετ α τετ τον Γίρι Παβλένκα -που είχε πασάρει στον συμπαίκτη του και δεν περίμενε το γύρισμα-γκάφα- σκοράροντας για 11η φορά στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν το παιχνίδι ξανά στα ίσα, αρχικά με τον Κρούζε να εξιλεώνεται στο 67’, ενώ δέκα λεπτά μετά οι δύο αλλαγές του Φλόριαν Κόφελντ έφεραν το 2-2, με τον Γιάγια Οσάκο να σερβίρει και τον Τζόσουα Σάρτζεντ να σκοράρει!

Όλα έδειχναν ισοπαλία, αλλά η… λύτρωση ήρθε για τους γηπεδούχους από τον Μπρούμα, τρία λεπτά πριν τη λήξη, με τη μπάλα να περνάει και κάτω από τα πόδια του Παβλένκα...

Η… εβδομάδα της Φορτούνα!

Την τρίτη διαδοχική της νίκη μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας πέτυχε η Φορτούνα Ντίσελντορφ, που κέρδισε αυτή την φορά το Αννόβερο μέσα στο γήπεδό του, με 1-0 και «χρυσό» σκόρερ τον Όλιβερ Φινκ στο 92’!

Ο σύλλογος της Κάτω Σαξονίας είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνος από τη μέση και μπροστά, αδυνατώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενη ομάδα κυριάρχησε και έφτασε δικαίως στο γκολ, έστω και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το σουτ του Φινκ να βρίσκει λίγο πάνω στον Άντον και να καταλήγει στα δίχτυα του Μίχαελ Έσερ, που δεν μπόρεσε να το βγάλει.

Η Σάλκε «βούλιαξε» την Στουτγκάρδη

Η Σάλκε νίκησε με 3-1 την… προβληματική Στουτγκάρδη, πήρε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» και ταυτόχρονα βύθισε στην εσωστρέφεια την αντίπαλό της, η οποία επιστράτευσε και τον Τάσο Δώνη στο 79’ αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει το… μοιραίο.

Οι «κένιγκσμπλαου» ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Στίβεν Σκρζίμπσκι, ενώ στην επανάληψη η προσπάθεια του Σαλίφ Σανέ βρήκε στον ώμο του Μάριο Γκόμες και κατέληξε στα δίχτυα του Ρον Ρόμπερτ Τσίλερ, για το 0-2. Οι Σουηβοί δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, μείωσαν έξι λεπτά μετά με την κεφαλιά του Νικολάς Γκονζάλες , αλλά ο Αχμέτ Κουτούτσου που είχε μπει αλλαγή στο ματς στο 73’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, πέντε λεπτά αργότερα.

Έργο Χάβερτς το «τρίποντο»

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 3-1 της Χέρτα Βερολίνου και την έπιασε στην βαθμολογία, με τον Κάι Χάβερτς να σημειώνει δύο τέρματα και να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια, με τον Κέβιν Φόλαντ να σκοράρει μόλις στο 5ο λεπτό ενώ ο Γερμανός επιθετικός είχε και δοκάρι! Για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο Χάβερτς, αρχικά στο 26’ κι ακολούθως στο 49’, σημειώνοντας ένα… περίεργο γκολ. Οι «πρωτευουσιάνοι» μείωσαν προσωρινά σε 2-1, αλλά είχαν μεγάλες αποστάσεις, ήταν παθητικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και… υποτάχθηκαν φυσιολογικά.