«Καθάρισε» τη Λεβερκούζεν η… κυνική Φράιμπουργκ!

Η Φράιμπουργκ έφυγε από το Λεβερκούζεν νικήτρια με 2-1 επί της έκτης Μπάγερ, στο τελευταίο χρονικά ματς για την 24η αγωνιστική της Bundesliga και την πλησίασε σε απόσταση τριών βαθμών!

Οι «ασπιρίνες» είχαν στο πρώτο ημίχρονο 68% κατοχή μπάλας, 9-2 σουτ στην εστία, αλλά το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 11’ με τον Αλάριο, ούτε στο 22’ με τον Γκράι, ούτε και δέκα λεπτά μετά, σε προσπάθεια του Μπέιλι…

Αντιθέτως, στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι από τον αντίπαλο τους και κατάφεραν μέσα σε διάστημα 11 λεπτών να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων!

Με πρωταγωνιστή τον Χέλερ, ο οποίος «σέρβιρε» ανενόχλητος στον Ντεμίροβιτς το 0-1, στο 50’. Ενώ ο πασέρ χρίστηκε σκόρερ, στο 61ο λεπτό, όταν εντελώς αμαρκάριστος πέτυχε το πρώτο του τέρμα μετά από «στείρα» ματς, πετυχαίνοντας το 0-2.

Η Λεβερκούζεν μπόρεσε να μειώσει σχετικά γρήγορα, με τον Μπέιλι να κάνει το 1-2 στο 70’, από πάσα του Αλάριο, αλλά δεν ολοκλήρωσε την… επιστροφή της στο παιχνίδι, μένοντας χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα για τρίτο παιχνίδι σερί και πέμπτο αν βάλουμε και τις δύο «ευρωπαϊκές» ήττες-αποκλεισμό από την Γιούνγκ Μπόις.