Καταιγιστική η Ουνιόν

Απίθανη εμφάνιση και πρώτη νίκη από την ολοένα και καλύτερη Ουνιόν Βερολίνου που διέλυσε με 4-0 τη Μάιτς στο «An der Alten Försterei» και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη φετινή σεζόν. Οι «πρωτευουσιάνοι» έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό, μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στους «καρναβαλιστές» να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από την Ουνιόν που σκόραρε μία φορά και έχασε πολλές ακόμα ευκαιρίες, εκρηκτικό δεύτερο μέρος με ακόμα τρία τέρματα.

Η Ουνιόν άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13' με τον Μπέκερ να γυρίζει από δεξιά για τον Κρούζε που με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 19' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Σλότερμπεργκ να αλλάζει ωραία παιχνίδι για τον Τρίμελ που πέρασε για τον Μπέκερ αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο έξω, όπως και στο 28' σουτ του Κρούζε μετά από γύρισμα του Μπέκερ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ακόμα μία καλή στιγμή για τους Βερολινέζους με σουτ του Σλότερμπεργκ που απέκρουσε ο Ζέντνερ.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ουνιόν πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Τρίμελ να βγάζει τρομερή μακρινή μπαλιά για τον Ίνγκβαρτσεν που με απίθανο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0. Στο 63' οι πρωτευουσιάνοι βρήκαν και τρίτο τέρμα με τον Τρίμελ να εκτελεί ένα φάουλ από πολύ μακριά και τον Φρίντριχ με κεφαλιά να κάνει το 3-0. Ένα μόλις λεπτό αργότερα η Ουνιόν σκόραρε και πάλι, με τον Λενζ να γυρίζει από αριστερά, τον Λάτσα να βάζει λάθος το πόδι του και την μπάλα να καταλήγει στον Πογιάνπαλο που ενώ μετρούσε ελάχιστα δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια για το 4-0.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λουτ, Φρίντριχ, Κνόχε, Σλότερμπεργκ, Τρίμελ (69' Ρέιρσον), Πρέμελ, Άντριχ (82' Γκρίσμπεργκ), Λενζ, Μπέκερ (64' Μπίλτερ), Κρούζε (64' Πογιάνπαλο), Ίνγκβαρτσεν (82' Εντό)

ΜΑΪΝΤΣ: Ζέντνερ, Εμουενέ (71' Καρικόλ), Ζουστ, Χακ, Μπροζίνσκι, Κουντέ Μαλόνγκ (60' Νέμπελ), Λάτσα, Ονισίβο, Μποτίους, Κουάισον (71' Κίλιαν), Ματετά (60' Μπούρκαρντ)

Πηγή: aek365.org