Καρέ η Στουτγάρδη, ανάσα για Αρμίνια

Τέλος σε ένα σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη έβαλε με εντυπωσιακό τρόπο η Στουτγάρδη, η οποία συνέτριψε 4-1 εκτός έδρας την Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Οι Σουηβοί εδραιώθηκαν στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας (10η θέση) με 21 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Βαυαρίας βρίσκεται μια θέση πιο κάτω με 19.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με πέναλτι του Γκονσάλες, ενώ στο 29’ ο Βαμανγκιτούκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο 46’ με τον Ρίχτερ, αλλά η χαρά τους κράτησε λίγο. Στο 61’ ο Κάστρο πέτυχε και τρίτο γκολ και τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Ντιντάβι διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Η Άουγκσμπουργκ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του σκόρερ στο 76’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο παιχνίδι, που ολοκλήρωσε τη 15η αγωνιστική, η Αρμίνια πανηγύρισε την τέταρτη φετινή νίκη της, επικρατώντας με σκορ 1-0 της Χέρτα. Η ομάδα του Μπίλεφελντ έφτασε τους 13 βαθμούς και μετά από καιρό σκαρφάλωσε στη 15η θέση και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Βερολίνου παρέμεινε στη 12η με 16 και βρίσκεται στο +5 από τη ζώνη των μπαράζ.

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός στο πρώτο ημίχρονο ήταν το πέναλτι που αρχικά καταλογίστηκε υπέρ της Αρμίνια για τράβηγμα του Κλος από τον Σταρκ, αλλά μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του. Στο 64΄, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιαμπό και αυτό το γκολ έμελλε να καθορίσει το τελικό αποτέλεσμα.