Η Μπόχουμ πήρε τη νίκη, η Αρμίνια ψάχνει το... θαύμα!

H Μπόχουμ επικράτησε της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 2-1, στο εναρκτήριο χρονικά ματς της 33ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά. Έχασαν δύο ευκαιρίες να σκοράρουν, με τον Ορτέγα να διώχνει με την βοήθεια και του δοκαριού το σουτ του Πάντοβιτς στο 13’ και να αποκρούει ένα ακόμα, δύο λεπτά μετά.

Τελικά, η Μπόχουμ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, όταν από το γέμισμα του Πάντοβιτς από δεξιά, ο Πόλτερ στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε με κεφαλιά το 1-0, φτάνοντας τα 10 τέρματα στο γερμανικό πρωτάθλημα φέτος!

Ωστόσο, κόντρα στην ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Με την εκτέλεση φάουλ του Κάστρο από τα δεξιά και την κεφαλιά του αμαρκάριστου Νίλσον στο δεύτερο δοκάρι στο 35’…

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, οι φάσεις ήταν σαφώς λιγότερες, με την είσοδο του «δικού μας» Σεμπάστιαν Βασιλειάδη -που έφτασε τις 50 συμμετοχές στην Bundesliga σημειωτέον- να μην αλλάζει την εικόνα της Αρμίνια.

Στο 83ο λεπτό, δε, ο Μπουράκ Ιντσέ είχε την ευκαιρία να κλεψει το «τρίποντο», αλλά αστόχησε. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο, το αυτογκόλ του Μπέλο, έξι λεπτά μετά, υπό την πίεση του Τσόλερ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.