Η γνωστή βόλτα από Βερολίνο για Λειψία(vid)

Φοβερό ματς για Σάλκε και Φορτούνα

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Bundesliga πανηγύρισε σήμερα η Λειψία, που κέρδισε 2-1 τη Χέρτα μέσα στο Βερολίνο, ανήμερα της πτώσης του τείχους, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ούτε βαθμό δεν έχασε σε τέσσερις επισκέψεις στο Βερολίνο η Λειψία.

Οι «πρωτευουσιάνοι» πήραν το προβάδισμα στο ντέρμπι των… πρώην Ανατολικογερμανών, χάρη σε γκολ του Μίτελεστεντ, που σούταρε με δύναμη από τα 19 μέτρα κι έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Γκουλάτσι, λίγο μετά το ημίωρο.

Ωστόσο, οι «ταύροι» κατάφεραν αρχικά να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Στορκς να καταλογίζει πέναλτι στο 37’ με τη χρήση VAR για χέρι του Ρέκικ και τον Βέρνερ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα...

Για να πάρουν και το προβάδισμα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ζάμπιτσερ σούταρε από μακριά, η μπάλα βρήκε στον Ρέκικ και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Γιάρσταϊν!

Στο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι του πρώτου πιάτου της σημερινής αγωνιστικής, Σάλκε και Φορτούνα Ντίσελντορφ ήρθαν ισόπαλες με 3-3, στην… ματσάρα που έλαβε χώρα στο Γκελζενκίρχεν! Οι «κένιγκσμπλαου» προηγήθηκαν τρεις φορές, αλλά είδαν τον… σεληνιασμένο Χένινγκς να τους ισοφαρίζει σε όλες τις περιπτώσεις, για να φτάσει έτσι τα επτά γκολ στις έξι τελευταίες αγωνιστικές! Με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει πικρή γεύση στη Σάλκε, που έχασε την ευκαιρία να περάσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ αντιθέτως επέτρεψε στη Φορτούνα να μην ηττηθεί για δεύτερο σερί ματς και να παραμείνει στα… μεσαία πατώματα του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ενώ στην επανάληψη η Λειψία έκανε περισσότερο… συντήρηση δυνάμεων, προτού λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, έρθουν δύο ακόμα τέρματα, πρώτα από τον Καμπλ και ασίστ του Βέρνερ κι ακολούθως από τον δεύτερο. Για να πετύχει ο Ζέλκε το πρώτο το φετινό γκολ, απέναντι στην πρώην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.

Βίοι αντίθετοι για Μάιντς και Ουνιόν Βερολίνου, με τους νεοφώτιστους να επικρατούν με το εντυπωσιακό 3-2 εκτός έδρας και να πετυχαίνουν την τρίτη διαδοχική νίκη τους στη φετινή Bundesliga! Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ουνιόν ήταν ο Άντερσον, που σκόραρε δις φτάνοντας τα πέντε γκολ, ενώ δύο ασίστ είχε και ο Τρίμελ. Με τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Μπροζίνσκι να σκοράρει στην… δική τους εστία, μετά από μισή ώρα παιχνιδιού και να γνωρίζουν δεύτερη σερί ήττα, αφού… ξύπνησαν αργά και τα γκολ των Ονισίβο και Μπροζίνσκι απλά «μάζεψαν» το σκορ.

Σημαντικό «τρίποντο» της Άουγκσμπουργκ, μέσα στο Πάντερμπορν, με 1-0, με τους γηπεδούχους -που είχαν ξανά βασικό τον ομογενή Βασιλειάδη- να γνωρίζουν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και να παραμένουν στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα και τους νικητές να… ανασαίνουν, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά μετά από έξι ανεπιτυχείς προσπάθειες! Το… χρυσό γκολ, με το οποίο η Άουγκσμπουργκ βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ήρθε από τα πόδια του Μαξ, με μια αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ.