Η... ανατρεπτική Χέρτα διέλυσε τη Γκλάντμπαχ και ανάσανε!

Κέρδισε 4-1 με ανατροπή και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού της Bundesliga

Σπουδαία νίκη η οποία την κρατάει «ζωντανή» στη… μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού από τη Bundesliga πήρε η Χέρτα Βερολίνου, που επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 4-1 και ανατροπή, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Ο Ελβέντι βρήκε ξανά δίχτυα μετά την 12η αγωνιστική, πετυχαίνοντας με κεφαλιά το τρίτο του φετινό τέρμα στο γερμανικό πρωτάθλημα και μαζί το 0-1 για τα «πουλάρια» μόλις στο 17’.

Ωστόσο, οι «πρωτευουσιάνοι» έφεραν το ματς σε ισορροπία με τη συμπλήρωση μισής ώρας, μάλλον από το… πουθενά, χάρη στο παρθενικό τέρμα του Ενγκανκάμ από ασίστ του Ρίχτερ. Μάλιστα, έχασαν διπλή ευκαιρία για να κάνουν την ανατροπή, στο 44ο λεπτό, με τους Τουσάρ και Ουρέμοβιτς…

Ανατροπή η οποία ήρθε τελικά στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στην… γκολάρα του εορτάζοντα Νταρντάι, ο οποίος εξαπέλυσε μια «φωτοβολίδα» με το αριστερό από τα 23 μέτρα και πέτυχε το 2-1 για την Χέρτα στο 52’!

Με τον Σέρχαντ να μπαίνει αλλαγή και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει κι αυτός… σεφτέ, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το 3-1 για την ομάδα του. Ενώ στο 96' ο Τουσάρ ανατράπηκε από τον Κονέ, ο Λουκεμπάκιο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 4-1, στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά από τέσσερις σερί ήττες και παράλληλα ανέβηκαν στην 16η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Πηγή: sportfm.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση