«Φρέναρε» την Λειψία η Κολωνία! (vid)

Πήρε… εξαπόντο με Σάλκε η Αρμίνια!

Η Λειψία έμεινε στο 0-0 με την Κολωνία κι έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη ενώ η Μπίλεφελντ κέρδισε 1-0 τη Σάλκε στο ντέρμπι ουραγών της Bundesliga.

Λειψία και Κολωνία ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους -που είδαν να τους ακυρώνεται γκολ του Χαϊντάρα μόλις στο 2’ για οφσάιντ- να χάνουν το ως τώρα απόλυτο και μαζί την ευκαιρία να κάνουν ρεκόρ νικών εντός έδρας, με επτά σερί, αλλά και να βρεθούν έστω και προσωρινά, έστω και με ματς παραπάνω στην κορυφή της βαθμολογίας!

Από την άλλη, οι «τράγοι» έμειναν αήττητοι για τρίτο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδό τους, αλλά το οφείλουν εν πολλοίς στην επέμβαση του Χορν που κράτησε ανέπαφη την εστία του στην καλύτερη φάση της Λειψίας στο 35’, απέναντι στον Ανχελίνιο, αλλά και τις χαμένες ευκαιρίες των Φόρσμπεργκ στο 56’, Καμπλ στο 66’ και Όρμπαν στο 72ο λεπτό…

Ούτε η… επιστράτευση του Χουμπ Στέφενς έβγαλε την Σάλκε από το αγωνιστικό τέλμα στο οποίο βρίσκεται και την οδηγεί με… μαθηματική ακρίβεια στον υποβιβασμό, μετά και τη νέα εντός έδρας ήττα από την Αρμίνια Μπίλεφελντ με 1-0!

Οι νεοφώτιστοι κατάφεραν με το δεύτερο φετινό τέρμα του Κλος να φύγουν από το Γκελζενκίρχεν νικητές, αφήνοντας τους «βασιλικούς μπλε» με μια νίκη μέσα σε όλο το 2020 και την τελευταία θέση της βαμθολογίας, την ώρα που αυτοί ξέφυγαν με έξι πόντους.

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε η Χόφεναϊμ που επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 2-1 και κράτησε τον αντίπαλο της μακριά από τις «ευρωπαϊκές» θέσεις.

Τα «πουλάρια» πήραν προβάδισμα μετά την ανατροπή του Τουράμ από τον Γκάιγκερ και το εύστοχο πέναλτι του Στιντλ, που έφτασε τα οκτώ γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, λίγο μετά το ημίωρο.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 75’ με τον Κράμαριτς να βρίσκει δίχτυα ξανά μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ εκμεταλλεύθηκαν και την αποβολή του Τουράμ με απευθείας κόκκινη κάρτα για… φτύσιμο στον Πος τέσσερα λεπτά μετά κι έφτασαν στο «τρίποντο», χάρη στο γκολ του Σεσενιόν, δεύτερο μετά από 10 συμμετοχές.